Fotograf w podróży

Złota, niebieska… biała?

Fotografowie krajobrazu bardzo lubią specyficzne fragmenty doby. Świadomie nie piszę dnia ponieważ słowo to najbardziej kojarzy się z czasem, kiedy jest po prostu jasno. Jednak nie tylko wówczas powstają wspaniałe zdjęcia. Bezsprzecznie najbardziej lubiana jest tzw. Złota Godzina czyli fragment dnia w trakcie wschodu słońca i tuż po nim oraz przed zachodem słońca i w czasie jego trwania.

Wówczas słońce emituje piękne światło o złotym odcieniu, które przepięknie oświetla fotografowane sceny. Jest ono ciepłe, wyraziste i przepięknie kreśli kontrasty. Nie trwa wbrew pozorom idealnie 60 minut. Czas jej trwania zależy od szerokości geograficznej, im bliżej Równika tym jest krótszy i nie przekracza czasami kilku minut ale np. za kołem podbiegunowym w lipcu trwa kilka godzin! Np. teraz w grudniu w Polsce trwa właśnie około 60 min.

Jest też czas przed wschodem słońca i po zachodzie słońca, który nazywany jest Błękitną Godziną. Często nie definiuje się jej w kategoriach technicznych ale zwraca się uwagę na jej znacznie raczej poetyckie. Wyznacza ona w gruncie rzeczy czas półmroku, który trwa zawieszony pomiędzy nocą a dniem. W czasie trwania takiego półmroku światło słoneczne rozpraszane jest – za sprawą efektu Rayleigha – na cząstkach powietrza atmosferycznego i staje się ciemnoniebieskie. O wiele wcześniej, nim słońce wzniesie się ponad linię horyzontu i stanie się dla nas widoczne, jego promienie dosięgają chmur i zabarwiają je – najpierw na fioletowo, potem coraz bardziej na czerwono i wreszcie na żółto. Światło Niebieskiej Godziny jest podobne zarówno o świcie jak i po zmierzchu ale nasza ludzka natura karze postrzegać je odmiennie. Ranek wydaj się nam po prostu bardziej chłodny i smutny a wieczór bardziej przyjazny i towarzyski jako zamknięcie mijającego dnia i okazji do odpoczynku.

marek_waskiel_lofoty_23-1024x682

Dlatego fotograf krajobrazu musi bardzo wcześnie wstawać i późno kłaść się spać. Nie można przesypiać tych fragmentów doby, podczas których świat oświetlany jest najpiękniejszym światłem.

Jeżeli masz telefon z Androidem to w wyznaczaniu Złotej i Niebieskiej godziny pomoże Ci program np. Exsate Golden Hour (bardzo przydatny program dla fotografów krajobrazu) natomiast klasykiem jest The Photographer’s Ephemeris (TPE) działający na Androidzie oraz iPad i iPhone.

Marek Waśkiel

Zdjęcie: W lipcu za kołem podbiegunowym np. na Lofotach można długo się bawić fotografując podczas Złotej Godziny. Trwa ona wówczas prawie 6 godzin! Nie trzeba się  spieszyć z ustawieniem i wyborem kadru.

::: a może zechcesz przeczytać mój poradnik „Jak fotografować krajobrazy?

To także może ci się spodobać

  • Darek
    26 lutego 2015 o 23:25

    Dobre ujęcie tematu.