Fotograf w podróży

Tallin – najpiękniejsza starówka Europy

Tallin jest stolicą Estonii – niewielkiego ale bardzo dynamicznie rozwijającego się państwa leżącego nad Bałtykiem. Najbardziej fascynującym miejscem jest jego Stare Miasto. Godzinami można wędrować plątaniną uliczek i zaułków oglądając detale kamienic i zagłębiając się w zaciszne podwórka. Aby mieć jakiś punkt odniesienia wspomnijmy, że tutejsza starówka jest o wiele większa od krakowskiej i znacznie lepiej od niej zachowana. W zdecydowanej większości są to oryginalne średniowieczne mury obronne, baszty, kamienice i kościoły. Pamiętając, że jest tu równie pięknie jak i drogo to z pewnością warto pokonać 800 km dzielących polską granicę od Tallina po to aby pospacerować po jego stromych uliczkach.

Mniejsza górna część tallińskiej starówki zajmuje wysokie wzgórze – tam znajduje się między innymi luterańska katedra z olbrzymią ilością efektownych nagrobnych epitafiów, obok siedziba estońskiego parlamentu i prawosławna cerkiew Aleksandra Newskiego przypominająca o ponad 200 – letniej zależności Estonii od Rosji. Dolna bardziej rozległa część Starego Miasta łagodnie spływa w kierunku morza i portu. W tej części Starówki warto odwiedzić jedyny w Europie zachowany średniowieczny ratusz. Jego smukła ośmiokątna wieża jest dobrym punktem orientacyjnym podczas zwiedzania starówki. Niedaleko w kościele św. Ducha trzeba obejrzeć wspaniałe wnętrze z gotyckim tryptykiem. Natomiast w kościół św. Olafa wspinamy się na jego ponad 100 metrową wieżę skąd widać imponującą panoramę starówki. Na tallińskiej starówce często wspinamy się i schodzimy ale to tylko dodaje jej uroku. Zupełnie niedaleko kościoła św. Olafa stoją średniowieczne kupieckie domy zwane „Trzema siostrami” i basteja „Gruba Małgorzata”.

Tallin widok na port.

W wielu budynkach Starego Miasta znajdują się przedstawicielstwa dyplomatyczne i ambasady. W innych partery zajmują urocze knajpki, puby, kluby muzyczne oraz sklepy z pamiątkami wśród których dominuje biżuteria z bursztynu i grube wełniane swetry. Na dobre jedzenie można się wybrać do Olde Hansa modnej restauracja położona w pobliżu Ratusza i vis a vis ambasady polskiej. Jeżeli ktoś pragnie zakosztować królewskiego menu powinien udać się do tej wykwintnej i …drogiej restauracji Stenhus na Starym Mieście. Za gwarancję wybornego menu służą dwa fakty: gościła w niej królowa Elżbiety II, a tutejszy szef kuchni uchodzi w Estonii za najlepszego w swym fachu. W ciepłe dni kawiarniane ogródki wypełniają prawie każdy skrawek zabytkowych uliczek. Na placach pojawiają się rzędy kolorowych kramów i warsztaty, w których na oczach przechodniów rzemieślnicy tworzą przedmioty według dawnych sposobów. Wszędzie pełno muzyków, mimów i portrecistów.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Do parkowej dzielnicy Kadriorg pełnej drewnianych willi przyciąga niezwykłe muzeum KUMU. Jego nowoczesna bryła, przypominająca zielonkawy żagiel jest wtopiona w nadmorskie wzgórze. KUMU to skrót od KUnstiMUuseum (muzeum sztuki) ale jednocześnie w języku estońskim słowo to oznacza … plotkę. Tu bywa się na co dzień i chodzi całymi rodzinami w czasie niedzielnych spacerów. Wówczas nikomu nie przeszkadzają dziecinne wózki i maluchy kręcące się wśród klasycznych dzieł estońskiego malarstwa i rzeźby lub prac współczesnej awangardy.

Tallin jest zapewne jedyną stolicą w Europie, w której Polacy nie stali się symbolem największych miłośników napojów alkoholowych. Tutaj pod tym względem prym wiodą Finowie, którym weekendowe wypady z Helsinek kończą się z reguły niekontrolowaną popijawą i doprowadzeniem do stanu całkowitej nieużywalności.

W Tallinie jest kila miejsc związanych z Polską i Polakami. Jednym z ciekawszych jest tablica upamiętniającą ucieczkę w 1939 r. z tallińskiego portu polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”. Znajduje się ona w baszcie „Gruba Małgorzata” będącej fragmentem murów obronnych miasta. Ucieczka polskiego okrętu stała się propagandowym pretekstem do zajęcia wówczas neutralnej Estonii przez Związek Sowiecki. Rozpoczęta w 1939 r. okupacja trwała przez ponad 50 lat.

Marek Waśkiel

http://www.waskiel.pl

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

 

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

 

To także może ci się spodobać