Słownik języka fotografii

Lubię czytać książki napisane przez Davida duChemina. Zapewne dlatego, że jest mi bardzo bliski sposób jego widzenia fotografii. Nie imponuje mi w tej dziedzinie ludzkiej twórczości technika lecz zniewalają ciekawe, mądre obrazy.

A takie powstają wyłącznie dzięki wyobraźni autorów oraz ich świadomości , że udane zdjęcia to takie jakie sobie je wcześniej wyobraziliśmy. Teraz mamy okazję zapoznać się ze spostrzeżeniami duChemina na temat kompozycji fotograficznej i języka obrazu. Jego spostrzeżenia są po prostu inspirujące i jestem pewien, że wielu osobom otworzą oczy i zmuszą do innego patrzenia na swoje zdjęcia. Nie oznacza to, że należy wszystkie tezy autora przyjmować jako pewnik ale bez wątpienia trzeba je rozważyć. Myślenie nad kadrami z pewnością doprowadzi do coraz bardziej ciekawszych obrazów.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Autor konsekwentnie rozwija swoją tezę: „dobre zdjęcie jest fotografią wyrażającą to, co chciałeś wyrazić i przekazująca owo przesłanie widzom w najmocniejszy i najbardziej oczywisty sposób”. Uczy zatem podstaw fotograficznego widzenia, rozróżniania znaczeń obiektów umieszczonych w kadrze, planowania i wyrażania swoich myśli poprzez obrazy. Dla wielu czytelników będzie to nauka nowego języka – języka obrazu lub języka fotografii. Bez jego znajomości kadry są tylko w części dobre. duChemin pokazuje czytelnikom, jak składać (niczym zdania) fragmenty zdjęcia, aby mówiły dokładnie to, co zamierza powiedzieć ich autor. Nie zajmuje się wyłącznie sztywnymi regułami i gotowymi schematami, chociaż wie jak wielką mogą pełnić rolę na początku fotograficznej drogi.

Tłumaczy, jak wykorzystywać własne umiejętności, żeby świadomie tworzyć zdjęcia zgodne z zamierzeniami ich autora. DuChemin wykorzystuje porównanie elementów języka mówionego czy też pisanego do tych, które można stosować w fotografii – są zatem słowa tego języka i jego gramatyka.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Końcową część książki autor wykorzystuje na prezentację omawianej metodologii. Dokonał tego na przykładzie dwudziestu swoich fotografii. Pokazuje, jak celowy i świadomy dobór elementów kadru oraz przemyślane decyzje podejmowane podczas naświetlania wpływają na jakość zdjęć.  Bez wątpienia warto sięgnąć po tę książkę to ciekawa i bardzo pouczająca lektura.

Marek Waśkiel
http://www.waskiel.pl 

JĘZYK FOTOGRAFII, Autor: David duChemin , Wydawca: GALAKTYKA

To także może ci się spodobać