Okiem fotoedytora

Skąd się biorą pomysły?

Bardzo często w rozmowach o fotografii pojawia się słowo – „inspiracja”. Brzmi bardzo poważnie, żeby nie powiedzieć – nadobnie lub wręcz artystycznie. Kiedy się pojawi, natychmiast temat rozmowy (w naszym przypadku – fotografia) zyskuje na wartości i ważności.

Przecież, jeśli powiesz „zrobiłem zdjęcie tego drzewa, bo miało fajnie powyginane konary”, zabrzmi to tak… zwyczajnie, a nawet niepoważnie. Ale jeśli wygłosisz kwestię: „do wykonania tej pracy zainspirowało mnie piękno przyrody” – ooo, to już nie przelewki! Od razu słychać, że nie jesteś byle pstrykaczem, a świadomym twórcą. Mam często wrażenie, że słowo „inspiracja” jest, jak magiczne zaklęcie: z przeciętnego obrazka robi dzieło sztuki z górnej półki.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Nie zamierzam kłócić się o to, co znaczy, ani tym bardziej tworzyć nowej definicji tego niezwykłego wyrazu – jest ich wystarczająco dużo. Niech będzie to bodziec, impuls, natchnienie, olśnienie, pobudzenie, podnieta, stymulacja, wena, zapał, zachęta lub nawet – sugestia. Każdy może wybrać sobie takie wyjaśnienie, które najbardziej mu odpowiada. Ważniejsze jest, czy i co z tego wynika, czyli, co sprawia, że mamy ochotę jakąś scenę (obraz) uwiecznić. I już na „dzień dobry” widzimy, że nie ma najmniejszego znaczenie to, czym zrobisz zdjęcie, gdzie i kiedy. Bo liczą się Twój pomysł, Twoja wizja i Twoja fantazja. A te zależą od Twojej wrażliwości, wiedzy, umiejętności, doświadczenia i możliwości, w tym – możliwości technicznych.

Zabytki architektury w naturalny sposób odwołują się do starego malarstwa.

Zabytki architektury w naturalny sposób odwołują się do starego malarstwa.

Skąd zatem biorą się pomysły i co jest ową inspiracją dla fotografa? Może to być, podkreślam – może (sic!) – wszystko, tyle, że dla każdego… coś innego. Błysk światła – bardzo proszę. Zestaw kolorów – naturalnie. Ruch – a jakże! Niezwykła sytuacja – jak najbardziej! Ciekawy układ geometryczny – jasne! Coś śmiesznego – bezwzględnie tak! Malarstwo – pewnie, nawet wskazane. Zdjęcia innych (nie koniecznie znanych) fotografów – oczywiście! Itd, itp.

Dlatego warto uważnie patrzeć na otaczający nas świat, uczyć się wychwytywać rzeczy, które mogą być punktem wyjścia ciekawej fotografii, kształtować swoją wrażliwość przez poznawanie innych sztuk plastycznych. I przede wszystkim oglądać dostępne fotografie – ile się da, po to, by uczyć się… na cudzych błędach. Im więcej zobaczymy, tym większa będzie nasza wiedza, większa możliwość porównania i wybrania tego, co nie tylko się podoba, ale jest naprawdę wartościowe.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Tu mała dygresja… Nie można nie zauważyć, że – określenie „podoba mi się” często bywa usprawiedliwieniem ignorancji i przejawem arogancji. „Podoba mi się” chodzi w parze z wyzywającym komunikatem – „bo tak chciałem”. Te dwa stwierdzenia mają dowodzić oryginalności, twórczej odwagi i niezwykłej kreatywności. Najczęściej kryją jednak tylko techniczne braki i słabe pojęcie o sztukach plastycznych jako takich. Jasne – można mieć własne spojrzenie na barwy, kompozycję, próbować przekraczać bariery i próbować odkrywać nowe horyzonty, ale wypada najpierw wiedzieć i pamiętać np. o tym, co to jest pion i poziom oraz o kilku podobnych drobiazgach. Tak dla przyzwoitości.

Łąka, konie i bocian - takie rzeczy widuje się u...  Chełmońskiego.

Łąka, konie i bocian – takie rzeczy widuje się u… Chełmońskiego.

Na pewno widziałeś kiedyś fotografię, która podobała ci się tak bardzo, że… chciałeś zrobić podobną. Przyznaj, że szczerze zazdrościłeś autorowi, że deprecjonowałeś jego spostrzegawczość lub pomysłowość i mówiłeś, że miał szczęście, że cichaczem próbowałeś powtórzyć jego osiągnięcie i wściekałeś się, że nie wychodzi. Ale próbowałeś, kombinowałeś i starałeś się, aż wyszło coś zupełnie innego, ale też fajnego. Było tak, prawda? Świetnie, bo to jest właśnie inspiracja. Oby zdarzała się jak najczęściej.

 Wojciech Walczuk
Dziennikarz, fotograf, obserwator. Z aparatem od 1966 roku.

 

Artykuł pochodzi z miesięcznika FotoGeA.com o fotografowaniu i podróżach
bezpłatnie do pobrania:
https://www.fotogea.com/?page_id=692

To także może ci się spodobać