RECENZJA: Radość i cierpliwość

U wielu osób w pewnym momencie kończy się fascynacja fotografią. Z różnych powodów przychodzi czas patrzenia na świat i zarazem fotografowanie w sposób bezpieczny, taki który daje niezawodną gwarancję uzyskania przewidzianych rezultatów.  Czujemy, że niby jest dobrze, ale wszystkie zdjęcia zaczynają wyglądać bardzo podobnie.

Niczym już nie zaskakujemy ani siebie, ani naszych widzów. Zaczyna królować monotonia. Nie oczekujemy niczego niezwykłego, nie decydujemy się na ryzyko, na fotografowanie w niezaplanowanych sytuacjach, nie dajemy się ponieść emocjom. Fotograf zapomina o radości, jaką kiedyś dawała mu wędrówka z aparatem. Nie tęskni już za owymi szcześliwymi dniami fotografowania zasłaniając się obowiązkami domowymi, pracą.


Książka Davida Notona „W stronę lepszych zdjęć” jest poświęcona właśnie odnajdowaniu radości fotografowania. Wyprawy w różne zakątki świata potraktował on jako przewietrzenie umysłu, ćwiczenie wrażliwości i cierpliwości. Okazało się, że wykonane podczas nich zdjęcia i płynące z nich doświadczenia przyniosły Davidowi Notonowi wiele nowych spostrzeżeń oraz przywróciły mu przyjemność fotografowania. Poczuł się zmotywowany do dalszych poszukiwań. Okazało się po raz kolejny, że owa radość fotografowania – czasami rozumiana jako coś abstrakcyjnego jest stanem, który staje się niezbędny jeżeli chcemy się na dłużej wiązać z fotografią i czerpać z niej satysfakcję. Jest swego rodzaju energią napędzającą twórczość każdego fotografa. Pomimo, że nie jest to klasyczny podręcznik to warto sięgnąć po tę książkę. Być może nigdy nie będzie dane nam pojechać do Birmy, Boliwii lub Szkocji – tak jak to miał okazję zrobić Noton. Jednak nie ma to najmniejszego znaczenia.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Fascynującą przygodę z fotografią można przeżyć w każdym miejscu – nawet najbliższym naszemu domowi. Musimy tylko zmusić się do niewielkiego wysiłu, a okazuje się, że wszystko co jest nietypowe, niestandardowe służy naszemu rozwojowi.Zmusza nas do myślenia i oryginalnego niesztampowego działania, do zastanowienia się – czy i jak się zmieniam? Czy oglądanie świata wyczula moje zmysły, podsuwa nowe idee i pomysły. Natomiast wszystko, co zmusza umysł do wysiłku jest dobre dla fotografii. Rozbija skorupy i poszerza horyzonty. Dobre zdjęcia potrzebują od nas nieustannego poszukiwania świeżości i jak się okazuje ogromnej dozy cierpliwości.

W stronę lepszych zdjęć, Autor: David Noton Wydawca: GALAKTYKA

Marek Waśkiel

http://www.waskiel.pl

To także może ci się spodobać