RECENZJA: Przewodnik po świecie portretów

Sri Lance.Grażyna Czuduk

Załóżmy, że zaczynasz swoją przygodę z fotografią i chciałbyś się dowiedzieć jak zrobić dobre zdjęcia w studio z lampami błyskowymi i innym „cudownym” wyposażeniem. Możesz oczywiście zacząć od eksperymentów i stracić sporo czasu oraz pieniędzy. Jednak możesz także sięgnąć po poradnik osoby, która już zrobiła wiele zdjęć a teraz wykłada Ci „kawę na ławę” i prowadzi za rączkę po mrocznych zaułkach fotograficznego studia.

„Światła, ujęcie, retusz. Od pustego studia do gotowej fotografii”, Scotta Kelbyego jest bardzo jasnym i świetnie przygotowanym przewodnikiem po fotografii studyjnej i porterowej. Atuty tego poradnika to: czytelne ilustracje – czyli nic innego jak zdjęciowy poradniki, zaraz obok schematy ustawień światła oraz krok po kroku objaśniona obróbka zdjęć w Photoshopie. Nieomal gotowe przepisy na udane zdjęcia. Jeżeli nie będziesz ich miał to włącznie dlatego, że nie chciało się Ci ich zrobić!


Nie sadzę aby można jaśniej pokazać ustawienie świateł, elementów dodatkowych a nawet samego fotografa, który pragnie uzyskać założone cele. Oczywiście kilka osób podniesie larum, że autor używa do swoich zdjęć kosztownego sprzętu i dlatego są takie dobre. To oczywista nieprawda! Zresztą Kelby zwraca uwagę, że jedną z zasad, którą się kierował podczas pisania tej książki było „cięcie kosztów”. Z punktu widzenia wielu fotoamatorów sprzęt, który zastosował wydaje się być kosztowny ale kiedy wziąłem długopis w rękę i policzyłem ile wyniosłoby zakupienie zamienników wymienionych elementów oświetlania dla systemowych lamp błyskowych okazało się, że to nie więcej niż 1500 zł (bez kosztów lamp i statywów i wyzwalacza radiowego). Jeżeli braku Ci warsztatowych podstaw i… pomysłów warto sięgnąć po te publikację bo zrealizowanie zawartych w niej ćwiczeń bardzo szybko skieruje Cię we właściwym kierunku. Zdjęci nieomal natychmiast będą lepsze. Nie sądzę aby było można jaśniej zrealizować tak systematyczny i pełny wykład o podstawach studyjnej fotografii portretowej.
Otrzymujesz gotowe rozwiązania, które z biegiem czasu można wzbogacić o swoje kreatywne pomysły.

Marek Waśkiel

http://www.waskiel.pl

 

„Światła, ujęcie, retusz. Od pustego studia do gotowej fotografii”, Scott Kelby

http://www.fotoszop.pl/ksiazka-swiatla-ujecie-retusz.aspx

To także może ci się spodobać