RECENZJA: O technice i wyobraźni

Cóż to znaczy określenie prawidłowa ekspozycja? B. Peterson w swojej książce odpowiada: „Właściwa ekspozycja jest Tym, co każdy fotograf – amator i profesjonalista – chce osiągnąć za pomocą aparatu fotograficznego”. Prawdą jest, że współczesne aparaty są coraz bardziej skomplikowane i teoretycznie mogą zrobić za użytkownika każde zdjęcie. Aparat jednak nie wie co w fotograficznym obrazie jest dla Ciebie najważniejsze. I póki co jest to znakomita informacja dla wszystkich, którzy chcą się twórczo zajmować fotografią.

„Ekspozycja bez tajemnic” Bryana Petersona powinna być podstawowym podręcznikiem każdego początkującego fotografa. W sposób bardzo prosty wyjaśnia problematykę związaną z zarządzaniem czasem, przysłoną i ISO (tzw. trójkąt fotograficzny) jednocześnie podkreślając jak istotna jest wyobraźnia fotografa przy osiąganiu efektów, które sobie zaplanowaliśmy. Najważniejsze jest czy fotograf ma wyobraźnię i pomysły ale musi opanować zarządzanie aparatem w tym ekspozycję. Może wówczas swoje wymyślone fotografie zrealizować w sposób perfekcyjny. Autor stara się wskazać na twórcze połączenie obu tych cech aby móc stać się możliwie jak najszybciej świadomym fotografem. Z jednej strony zatem płyną wskazówki dotyczące teorii ekspozycji (czasu, przesłony i ISO) z drugiej odnajduje się w książce mnóstwo konkretnych przykładów jak je skutecznie wykorzystać.

Ekspozycja bez tajemnic Bryan Peterson

Ekspozycja bez tajemnic Bryan Peterson

Sporo jest trików ułatwiających życie fotografom np. gdzie dokonać pomiaru światła w jasny zimowy dzień lub jak wykonać efektowne (czasem nawet efekciarskie) makro albo zachód lub wschód słońca. To są po prostu uwagi praktyka i entuzjasty fotografii. Z przyjemnością czyta się także np. opisy okoliczności w jakich powstawały kadry. Jest to kolejne wydanie (już trzecie) tej książki zatem uzupełnione zostało w elementy dotyczące fotografii cyfrowej np. balans bieli oraz użycia lamp błyskowych. Zmieniono także wiele zdjęć ilustrujących omawiane problemy oraz dodano możliwość oglądania filmów (dostęp przez Internet) przybliżających konkretne rozwiązania.

 

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

To wszystko czyni treść książki jeszcze bardziej jasną. Co najważniejsze finałem lektury tej książki jest ustawienie aparatu w tryb M i przekonanie się jak wiele wodotrysków we współczesnych aparatach cyfrowych niema żadnego znaczenia dla zrobienia dobrego zdjęcia. Z przyjemnością polecam lekturę tej książki.

Marek Waśkiel

Ekspozycja bez tajemnic,
Autor: Bryan Peterson,
Wydawca: GALAKTYKA

Artykuł pochodzi z miesięcznika FotoGeA.com o fotografowaniu i podróżach
bezpłatnie do pobrania:
https://www.fotogea.com/?page_id=692

To także może ci się spodobać