RECENZJA: Magiczne błyski

Od lat walczę z obiegową opinią zakazującą używania w fotografii lamp błyskowych. Jest ona prawdziwa tylko wówczas, kiedy będziemy się nieumiejętnie posługiwać zewnętrzną lampą błyskową. Natomiast pomysłowe użycie światła flesza jest w stanie wykreować z naszych ujęć – piękne i niepowtarzalne fotografie. Zatem wystarczy się nauczyć.

Zarówno posiadacze Nikonów jak i Canonów mają po świetnej książce opisujące kreatywne zastosowanie systemów lamp błyskowych. Książka Joe McNally, „Z pamiętnika lampy błyskowej” skierowana jest bardziej do użytkowników systemu CLS Nikona, natomiast Syl Arena “Siła Fleszy” opisał szczegółowo system lamp Canon Speedlite. Pomimo podtytułu “nie tylko dla canoniarzy” jest to książka skierowana przede wszystkim do właścicieli aparatów i lamp firmy Canon. Oczywiście wiele ogólnych uwag dotyczyć będzie stosowania lamp błyskowych jako takich ale znacznie więcej pożytku z nich będą mieli właściciele Canonów. Znajdą tu szczegółowe opisy lamp oraz sposoby ich użycia. W przedmowie bardzo trafnie napisano „Książka “Siła fleszy” to zaginiona instrukcja obsługi lamp błyskowych Speedlite. Jej autor – Syl Arena – zdradza wszystkie sekrety, które starali się ukryć przed Tobą inżynierowie Canona”. Mocną stroną książki są przykładowe zdjęcia oraz schematy ustawień lamp, które w prosty sposób wyjaśniają zasady ustawiania i wykorzystywania lamp. Samo ich precyzyjne powtórzenie powinno dać mnóstwo świetnych rozwiązań. Nic tylko zacząć natychmiast ćwiczenia!

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Czasami można napotkać drobne problemy ponieważ do przykładowych zdjęć wykorzystano akcesoria, które nie są dostępne na naszym rynku i trzeba poszukać zamienników. W książce zostały szczegółowo omówione sposoby i zasady mieszania różnych źródeł światła, opisano filtry korekcyjne i pokazano, kiedy i jak należy z nich korzystać.
Autor poprzez swoje zdjęcia udowadnia, że opisane sposoby pracy lamp błyskowych mogą dać znakomite rezultaty. Jestem pewny, że kiedy się je pozna i polubi, nigdy się już nie wróci do światła lampy błyskowej wbudowanej albo przypiętej do korpusu aparatu.

SIŁA FLESZY , Autor: SYL ARENA, Wydawca: GALAKTYKA

Marek Waśkiel

http://www.waskiel.pl

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

To także może ci się spodobać