Recenzje i opinie

RECENZJA: Jak zrobić doskonały portret?

„Aparat patrzy w dwie strony” – to motto książki Ricka Sammon’a, która leżała dość długo na mojej półce bowiem zawsze znalazła się inna książka, która bardziej mnie pociągała. Kiedy jednak kilka tygodni temu ponownie mój wzrok zatrzymał się na jej okładce spojrzałem na tytuł, zajrzałem do jej wnętrza i… odłożyłem dopiero po kilku godzinach.

Ta książka wciąga. Rick Sammon to człowiek bardzo energiczny, otwarty, nastawiony na ludzi. Jest autorem 27 książek, ale jak sam twierdzi „Twarzą w twarz z obiektywem” jest jego ulubioną. Specjalizuje się w fotografowaniu zwykłych ludzi w ich codziennym środowisku i sytuacjach. W swojej publikacji zawarł informacje, a w zasadzie porady, przemyślenia i wskazówki poparte własnym doświadczeniem na temat fotografowania ludzi w różnych warunkach – zarówno w świetle zastanym jak i studyjnym, w sytuacjach wyreżyserowanych i naturalnych, na uroczystościach i podczas pracy.

W 49 lekcjach podzielonych na 5 rozdziałów pokazuje najbardziej przydatne i praktyczne wskazówki na temat tworzenia portretów, zdjęć grupowych i portretów sytuacyjnych. Czytelnik dowie się z nich m.in. o tym co oprócz sprzętu ma wpływ na końcowy efekt w fotografii. W jaki sposób oddać klimat zdjęcia, jak dobrać odpowiednie tło, jaki przekaz niesie poprzez fotografię układ ciała, rąk czy ubiór. Dzięki tej książce można nauczyć się jak fotografować w słabym świetle i w nocy, oraz jak kreatywnie wykorzystać lampę błyskową. Autor opowiada dlaczego te i wiele innych elementów omówionych w jego książce wpływa na finalną fotografię, która musi odzwierciedlać nastrój i emocje fotografa.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Rick Sammon namawia do tego, aby uczestniczyć w tworzeniu zdjęć, a nie tylko rejestrowaniu świata.Wówczas rola fotografa nie ograniczała się tylko do naciśnięcia spustu migawki, ale również do wykonania szeregu drobnych czynności, które będą miały wpływ na dobre zdjęcie.

W ostatnim rozdziale autor swoja uwagę zwraca na postprodukcję. Obróbka zdjęć w komputerze jest według niego równie ważna jak samo fotografowanie i pominięcie tego etapu może często zniszczyć cały wysiłek włożony w przygotowanie ujęcia.

Zastanawiając się czy to książka dla amatora, musze stwierdzić że z cała pewnością tak. Czy profesjonalista się niej czegoś nauczy? Na pewno. Choćby miała to być tylko jedna rzecz, warto aby każdy sięgnął po  nią, niezależnie  czy jest fotografem studyjnym czy imieninowym. ◊

Sławomir Gawryluk
http://www.fotoszop.pl

„Twarzą w twarz z obiektywem. Sztuka fotografowania ludzi”
Autor: Rick Sammon,
wydawnictwo Helion

więcej ciekawych recenzji w nowym wydaniu FotoGeA.com

https://www.fotogea.com/?page_id=692

To także może ci się spodobać