Fotograf w podróży

Przygotowanie do wyprawy czyli co zabrać?

Przygotowania do fotograficznej wyprawy plenerowej są zależne od sposobu podróżowania oraz celu w jakim się udajemy. Załóżmy jednak, że tym razem wybieramy się „w teren” aby zrobić parę ciekawych fotografii – chociaż oczywiście jest to pojęcie jak najbardziej niejednoznaczne.

Po pierwsze z reguły rodzi się pytanie dokąd się wybrać? Wiele osób tęskni za egotycznymi wyprawami, z których przywozi się mnóstwo „wspaniałych” fotografii … jednak uważam, że „ciekawe” czai się za każdym rogiem. Dobrym sposobem na początek  fotograficznej przygody są spacery i krótkie podróże po najbliższej okolicy.  Po pierwsze można wówczas wypróbować (przetestować)  swój sprzęt, ocenić jego wartość i przydatność do dalszych wypraw.  Takie niespieszne spacery są znakomitą okazją aby rozpoznać układ klawiszy i przycisków oraz poznać ich przeznaczenie. Możemy wówczas przetestować sposób pakowania w torbie lub zauważyć czego nie mamy? Wiem doskonale, że prawie nikt nie czyta instrukcji załączonej do aparatu  ale warto ją ze sobą zabrać ponieważ  może się przydać  (np. wyjaśni nam dlaczego świeci się owa czerwona lampka?).   Po takich kilku poznawczych spacerach, podróż w każdą inną cześć świata nie jest już tak bardzo straszna.

Na przygotowania do wyprawy będzie miało wpływ szereg czynników: od podstawowej jaką jest odpowiedź w jaką cześć świata jedziemy poprzez te które są ważne także „na naszym podwórku”  np. pora roku, pora dnia stan zachmurzenia przewidywane opady, warunki geograficzne czy kulturowe. Nie rezygnujmy z fotografowania w tzw. ciężkich warunkach (zmienna pogoda burzowe chmury fronty atmosferyczne itp.) wówczas mamy szansę na zrobienie naprawdę ciekawego zdjęcia.  Na wszystko trzeba poczekać, może nie od razu trafimy na znakomite światło czy ciekawy motyw ale za drugim bądź trzecim razem z pewnością nam się uda.

Wyprawa powinna być poprzedzona zdobyciem wiedzy o miejscu do którego się wybieramy. Powinniśmy wiedzieć czy znajdują się tam jakieś interesujące miejsca (osady, drzewa,  zabudowania,  zakola rzek, pomniki, cmentarze, pagórki itp.) które mogą być motywem fotografii. Warto też wiedzieć jak ludzie w miejscach gdzie będziemy się poruszać reagują na wykonywanie fotografii. Współczesne przewodniki zwracają uwagę na różne nietypowe sytuacje związane z fotografowaniem w różnych miejscach świata. Pozostawienie dobrego wrażenia to przepustka dla następnych fotografujących, którzy przyjadą po nas. Nie zamknijmy tych drzwi przed innymi niewłaściwym zachowaniem.  Jedną z kardynalnych zasad jest nie wyróżnianie się.  Dotyczy to ubioru (także kolorystyki) i sposobów zachowania. To fotografujący ma być obserwatorem i rejestratorem zdarzeń a nie obiektem obserwacji i uwag.  Im mniej nas widać tym większe szanse na ciekawe, bardziej naturalne, zdjęcie. Warto przejrzeć fora i listy dyskusyjne w Internecie, które są kopalnią wiedzy wszelakiej.

Przed wyprawą popatrzmy na plany i mapy, które podpowiedzą w jakiej porze dnia mamy szansę na najlepsze oświetlenie. Jeżeli są jakieś książki, albumy  to warto obejrzeć zamieszczone w nich ilustracje, które mogą być podpowiedzią czego możemy się spodziewać w miejscu do którego się wybieramy.  Oprócz dojazdu warto wiedzieć jak można powrócić. Czasem zdarza się, że powroty są bardzo skomplikowane.

Koniecznie trzeba wiedzieć jak zachowuje się nasz aparat w terenie i różnych warunkach atmosferycznych.  Np. czy jego baterie szybko się rozładowują lub czy jest czuły na niskie temperatury albo kontakt z wodą (mgła, wilgoć).   To można sprawdzić na wcześniejszych krótszych wycieczkach ale i tak należy być pewnym, że życie zaskoczy nas czymś niebanalnym.

A co warto mieć w torbie(plecaku) na wycieczce:

Aparat (czyli puszka) lub kilka puszek…
Obiektywy (najczęściej jeden nie wystarcza)
Statyw (może nie w torbie ale przy sobie)
Lampa błyskowa (plus baterie akumulatory)
Filtr połówkowy szary (do krajobrazów)
Filtr polaryzacyjny (do krajobrazów)
Sprzęt do czyszczenia obiektów i aparatu
Dodatkowe baterie i akumulatory
Filmy lub nośniki
Mapy, plany np. miasta
Notes i długopis
Kompas
Latarka
Folia
Parasol
Przydają się też termos i kanapki

To także może ci się spodobać