RECENZJA: Potraktuj ją jak album!

Bez wątpienia wielkim atutem tej książki jest mnóstwo doskonałych zdjęć i ich podpisy. Dla nich warto tę książkę mieć na swoim biurku. Codziennie trzeba znaleźć kilkanaście minut aby spokojnie delektować się tymi dobrymi kadrami i objaśnieniami. Są one podstawową wartością tego wydawnictwa. Warto się nad nimi zatrzymywać, myśleć i odpowiadać na pytanie – dlaczego nas poruszają?

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Czytając tę książkę trzeba pamiętać, że po pierwsze polski rynek fotografii prasowej bardzo mocno różni się od amerykańskiego (a i ten przeszedł ostatnio gigantyczne przemiany, których w książce nie zasygnalizowano) oraz o tym, że np. polska fotoedycja jest generalnie na bardzo słabym poziomie i z reguły kompletnie nie potrafi wykorzystać potencjału tkwiących w dobrych kadrach. Inne też są aspekty prawne pracy fotografa.

Fotografia prasowa. Z obiektywem za kulisami niezwykłych wydarzeń

Fotografia prasowa. Z obiektywem za kulisami niezwykłych wydarzeń

Dla kogoś zmierzającego w kierunku fotografii prasowej bez wątpienia może być to miniprzewodnik ułatwiający zrozumienie roli zdjęcia, które ma szansę pojawić w mediach. Jakie stoją przed nim zadania i dlaczego to co potocznie uznawane jest za ładne zdjęcie nigdy nie zostanie opublikowane w żadnej z gazet. Na załączonych filmach popatrzcie kto, kiedy i jak decyduje o tym, że dane zdjęcie znajdzie się na okładce lub otworzy materiał o amerykańskiej lidze koszykarskiej. Z pewnością nie jest to autor zdjęcia! Ciekawie zasygnalizowany jest nowy kierunek fotografii prasowej, który łączy w sobie możliwości nowych przekazów multimedialnych i Interentu. Zdjęcia połączone są z dźwiękiem czasami nawet z sekwencjami filmowymi tworząc nowy gatunek tzw. fotokasty.

Dlatego z porad dotyczących tworzenia materiału dźwiękowego będą cieszyć się ci twórcy, dla których tworzenie fotokastów ma coraz większe znaczenie. Zaczynając przygodę z fotografią niech zajrzą w rozdziały opisujące historię fotografii, by przekonać się, że wszystko już sfotografowano i aby być dobrym trzeba włożyć w swój warsztat sporo wysiłku.

Marek Waśkiel

Fotografia prasowa.Z obiektywem za kulisami niezwykłych wydarzeń
Autor: Kenneth Kobré
Wydawca: Helion

To także może ci się spodobać