Nad Bugiem

Woda to bardzo wdzięczny temat do fotografowania. A gdy jeszcze jest to jedna z największych polskich rzek – Bug, tematy fotograficzne tworzą się same. W dolnym biegu Bug ujawnia swoją dzikość i siłę licznymi meandrami, wysoki brzegami, podmywanymi przez rwący nurt. Wiele wysp i wysepek, zakola, piaszczyste łachy, to wszystko składa się na obraz rzeki, która nie daje się zaszufladkować. Wiosną rzeka rozlewa się na okoliczne łąki, zakwitając połaciami żółtych kaczeńców. W porannych mgłach, brodzą w wodzie tutejsze krowy, porykując od czasu do czasu. To także istny raj dla ptactwa. Można spotkać czaple, rycyki, żurawie, zimorodki i oczywiście bociany. Pospolity bocian biały i rzadki bocian czarny upodobały sobie nadbużańskie łąki. Nad Bugiem stwierdzono występowanie ponad dwustu gatunków ptaków. Również ptaki migrujące mają na swojej trasie przelotów dolinę Bugu. Tu odpoczywają w trakcie długich i wyczerpujących podróży. Dla cierpliwego obserwatora przyrody jest zatem wiele okazji do ciekawych spotkań.


Któregoś popołudnia pojechałem nad rzekę w nadziei na ciekawe zdjęcia. Nad brzegiem siedzieli wędkarze. Krótkie powitanie i rozmowa o tym, jak ryby biorą. W którymś momencie jeden z wędkarzy widząc, że mam aparat, powiedział: “Szkoda, że pana nie było rano. Unosiła się lekka mgiełka, a przez rzekę przeprawiał się jeleń. “Mogłem sobie tylko wyobrazić tę scenę i pozazdrościć takich widoków. Jednak liczę na to, że coś podobnego przytrafi mi się któregoś dnia i jeszcze zrobię “zdjęcie życia”.
Lato to czas biwaków, które często urządzamy z przyjaciółmi nad rzeką. Wieczorne ognisko, śmiechy i rozmowy długo w noc, śpiewy przy dźwiękach gitary. A rano rosa – raj dla makromaniaków. Świty są najpiękniejsze, widoki przepełnione lekko połyskującym słońcem, delikatnie podświetlona zieleń to czas dla fotografa nieoceniony i latem dość krótki. Dlatego najbardziej lubię świty wczesnojesienne, z mgłą otulającą całą dolinę rzeki i przebijającym się przez nie słońcem.

Wojciech Smółkowski

Pełen artykuł będzie opublikowany w marcowym numerze FotoGEA.com
https://fotogea.com/bezplatny-magazyn-fotogea/

To także może ci się spodobać