Puszcza Białowieska – na dobry plener

Gdyby nie Puszcza Białowieska i Białowieski Park Narodowy, dla wielu osób nie istniałby powód przyjazdu na północno-wschodnie krańce Polski. Przecięta polsko-białoruską puszcza jest ostatnim w Europie Środkowej wielkim kompleksem leśnym o charakterze naturalnym, z zachowanymi do dziś elementami lasu pierwotnego. Mówiąc bardziej potocznie jest jedyną w tym rejonie świata prawdziwą puszczą porastającą w średniowieczu wszystkie niziny Starego Kontyntu.

Wydzielona, najbardziej pierwotna i naturalna część lasów tworzy Białowieski Park Narodowy. Dostęp do tej części jest ograniczony a zgodę na fotografowanie wydaje dyrekcja parku. Za wydanie zgody pobierana jest opłata nawet w wysokości kilkuset złotych za dzień zdjęciowy. Z uwagi na unikatowe walory przyrodnicze Białowieski Park Narodowy został uznany w 1977r. przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Już w 1979 r. został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości i jest jedynym na tej liście polskim obiekt przyrodniczy. W grudniu 1992 r. UNESCO rozszerzyło granice obiektu Światowego Dziedzictwa Ludzkości na przyległą do polskiego parku, także objętą ochroną ścisłą, część Białoruskiego Parku Narodowego “Biełowieżskaja Puszcza”. W ten sposób powstał polsko-białoruski trans graniczny Obiekt Dziedzictwa Światowego.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Czy to za sprawą magii żubra czy z powodu  owych nieomal magicznych opowieści o największym kompleksie leśnym w Europie, Białowieża odwiedzana jest co roku przez setki tysięcy gości w tym wielu fotografów. Są tu miejsca do których docierają tłumy jak choćby Rezerwat Żubrów, lub bardzo modne ostatnio Miejsce Mocy. Jednak wystarczy uważniej przestudiować mapę, starannie wybrać drogę, a potem całymi kilometrami nie natrafi się na jednego choćby człowieka. Piękne plenery z uroczyskami, starymi drzewa (m.in. dęby, świerki, klony i wiązy), polanami na których można napotkać dziką zwierzynę to wszystko będziemy mieć wyłącznie dla siebie. Najpiękniej jest w liściastych lasach puszczy jesienią ale na wiosnę można spróbować swych sił w fotografii makro (wiele gatunków kwiatów i owadów) oraz zimą kiedy obok wspaniałych widoków łatwiej jest wypatrzyć żyjące tu zwierzęta. Zimą szlaki Puszczy Białowieskiej można przemierzać na nartach biegowych.

Turyści najczęściej na miejsce wypadów do Puszczy wybierają Białowieżę. Wieś stała się dobrze zagospodarowanym ośrodkiem turystycznym. W ciągu ostatnich lat zbudowano tu kilka nowoczesnych hoteli, powstało także wiele uroczych pensjonatów i restauracji. Wybór jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś siebie – od taniego schroniska młodzieżowego poczynając a na luksusowych hotelach kończąc. We wsi mieści się siedziba Białowieskiego Parku Narodowego z ciekawym i nowoczesnym Muzeum Przyrodniczo-Leśnym oraz  wieżą widokową. Warto polecić spacer po Parku Pałacowym, będącym jednocześnie ogrodem botanicznym lub nieco dłuższa pieszą wycieczkę po Rezerwacie ścisłym BPN, którą można ją odbyć wyłącznie z parkowym przewodnikiem. Wycieczka z przewodnikiem prowadzi wśród naturalnego lasu z  pomnikowymi drzewami: 450-letnim dębem “Bartnym” (41 m wysokości, obwód na wysokości piersi 580 cm), sosną masztową (36 m wysokości, 304 cm obwodu, około 200 lat), martwą sosną ze śladami dwóch barci oraz zwalonym w 1974 r. dębem “Jagiełły” (39,5 m wysokości, 550 cm obwodu, prawie 500 lat). W końcowym odcinku szlaku znajduje się miejsce straceń 200 osób z czasów II wojny światowej. Warto wspomnieć, że według literatury maksymalne rozmiary puszczańskich dębów wynoszą ok.  41-43 metry wysokości, obwód pnia to 700-750 cm, a wiek szacowany jest na 500-600 lat. W czasie spaceru dozwolone jest fotografowanie bez statywu.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Na obrzeżach Białowieży zlokalizowany jest skansen, w którym zgromadzono kilka zabytków drewnianego budownictwa ludowego. Fotografowanie jest płatne. Tuż za skansenem zaczyna się bardzo ciekawa ścieżka przyrodnicza „Żebra Żubra”. Wędrując po drewnianej kładce można dzięki umieszczonym przy ścieżce tabliczkom poznać wiele gatunków drzew i krzewów rosnących w Puszczy. Fotografowanie nie jest niczym ograniczone.

Puszczę warto jednak penetrować także z innych stron niż Białowieża. Z rozrzuconych pośród lasów wsi i osad np. w których szybko powstają nowe gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty. Trzeba się wówczas wyposażyć w  dokładną mapę okolicy i ruszyć do lasu.  Najlepiej na rowerze, który można wypożyczyć na miejscu. Latem można także rozpocząć poznawanie puszczy od przejażdżki kolejką wąskotorową z Hajnówki do Topiła.

Gdyby nie leśna kolejka wąskotorowa, uroczysko Topiło pozostałoby zapewne miejscem znanym jedynie kilkudziesięciu wtajemniczonym. Z wagoników kolejki wysiada się w pobliżu malowniczych stawów, nad którymi znajduje się dobrze przygotowane miejsce odpoczynku z duża wiatą. Znakomicie poczują się w tym miejscu amatorzy ognisk w pięknej leśnej scenerii. Miłośnicy wędkowania mogą zaś spróbować łowieckiego szczęścia w wodach stawów.

zubry_fotogea

Żubry – będące symbolem Puszczy Białowieskiej można spotkać w najmniej oczekiwanym miejscu i momencie. Żyje ich w całej puszczy ok. 750 sztuk ( w polskiej części ok. 430). Są duże i płochliwe (ale jednocześnie szybkie – potrafią osiągnąć prędkość do 40 km/h) dlatego w przypadku bezpośredniego spotkania trzeba zachowywać się bardzo ostrożnie. Jeżeli jednak będziemy mieli pecha i nie dostrzeżmy ich na wolności, pozostają odwiedziny w Rezerwacie Żubrów. W rezerwacie pokazowym żyje obecnie kilkanaście żubrów, a obok nich można oglądać inne gatunki zwierząt zamieszkujące Puszczę Białowieską: wilki, tarpany, jelenie, łosie i dziki. Jednak warto pamiętać, że w całej puszczy żyje ok. 12 tys. gatunków zwierząt,. Teren rezerwatu jest bardzo zadbany, a zwierzęta mają ogromne połacie ogrodzonego terenu do swojej dyspozycji. Dlatego czasami jednak trzeba więc się mocno nachodzić i nieźle wypatrywać, żeby móc choćby z daleka poobserwować mieszkające tu zwierzęta.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

W ostatnich latach magia Puszczy Białowieskiej przyciągnęła wiele znanych postaci ze świata sztuki i polityki, które mają swoje domy w okolicznych wsiach. Zatem ostatnio równie często jak żubra możemy tutaj spotkać osoby znane z pierwszych stron gazet i ekranów TV.

Marek Waśkiel

http://www.waskiel.pl

 

Album Ach! Podlasie, Podlasie

To także może ci się spodobać