Fotograf w podróży

Meteory – wyjdź, popatrz w niebo i zrób zdjęcie!

12 sierpnia w godzinach 19.30 – 22.00 będzie najlepiej widoczny  najsłynniejszy rój meteorów – Perseidy . Właśnie tego dnia meteory osiągną maksimum swojej aktywności i będą widoczne na niebie jako roje „spadających gwiazd”. Przy sprzyjających okolicznościach można zobaczyć nawet ponad sto   „spadających gwiazd” na godzinę.

Perseidy, jak każde meteory (i jasne obiekty na ciemnym niebie), najlepiej obserwować z nieoświetlonych miejsc (z dala od miast, wsi i oświetlonych ludzkich siedzib – najlepsze wydają się być góry i miejsca o słabym stopniu zamieszkania).  Wybrać trzeba miejsce, z którego widać duży fragment nieba. Nie powinien być on osłonięty drzewami czy budynkami. Sporą przeszkodą może być tym razem księżyc, który jest tuż przed ostatnią kwadrą. Jednak z dnia na dzień maleje i pojawia się coraz później.

Perseidy mają to do siebie, że pojawiają się grupami. Więc jeżeli zauważysz jednego to w miarę możliwości jak najszybciej rozpocznij ekspozycję. Masz duże seanse, że za chwilę pojawią się kolejne. Doświadczeni fotografowie astronomowie podpowiadają jednak:
„Zasadniczo jest sens robić zdjęcia jest w godz. 22:30-02:30 bo wtedy niebo będzie już wystarczająco ciemne. Wcześniej i później może być zbyt jasno na dłuższe czasy migawki. Najlepsze efekty i tak zapowiadają się między 1:00 a 2:30. Prawie co minutę może pojawić się widoczne gołym okiem zjawisko.”

Jak zrobić zdjęcie meteorytom?

1. Wybierz dogodne miejsce z dala od silnych źródeł światła (poza miastem wsią zabudowaniami itp.).
2. Musisz mieć statyw na nim umieść aparat
3. Statyw ustaw na stabilnym podłożu (uważaj na mosty, pomosty, ruchome wieże itp.)
4. Użyj obiektu szerokokątnego lub swego standardowego zooma z najkrótszą ogniskową, ponieważ nie jesteś astronomem warto wybrać taki motyw w którym pierwszy plan będzie stanowić ciekawy obiekt np. nieruchoma sylwetka drzewa, domu, maszyny rolniczej itp. a za nim będzie się dziać akcja – czyli będą latać meteory.
5. Aparat ustaw w tryb preselekcja przesłony zastosuj min f8 ale lepiej f 11 – aparat sam dobierze czas ekspozycji do wybranej przesłony
6. Wyłącz AF i ustaw aparat na ostrzenie ręczne po czym wyostrz na nieskończoność (koniecznie wyłącz AF)
7. Wyłącz stabilizację!!! Używasz statywu!
8. Do wyzwolenia migawki użyj samowyzwalacza, pilota lub wężyka. Nie naciskaj spustu ręką bowiem drgania aparatu i statywu zostaną przeniesione na korpus i zarejestrowane na matrycy.
9. Jeżeli twój aparat ma tę funkcję – Podniesienie lustra to możesz jej użyć
10. Wykorzystaj pomiar matrycowy światła  (lub centralnie wazony) – poeksperymentuj z ISO, przy niskich ISO zarejestrują się tylko duże i jasne obiekty, przy wysokich ISO 1600 zarejestrują się też mniejsze i ciemniejsze ale nie zrobisz z nich dużej odbitki dobrej jakości.
11. Patrz w niebo i skieruj obiektyw w tę cześć w której będą pojawiać się meteory, wykonuj zdjęcia czasy naświetlenia mogą wynosić do ok 30 sekund. Pamiętaj o regule 500. 
12. Rób zdjęcia, rób zdjęcia….


Kliknij i dołącz do naszych Przyjaciół na Facebooku

Kiedy warto  spróbować jeszcze swoich sił:
Najobfitsze meteory to Perseidy – około 12 sierpnia, Leonidy – około 18 listopada oraz Geminidy – około 14 grudnia. Niekiedy drobne ciała docierają do powierzchni Ziemi stając się meteorytami.

Więcej o meteorach, kierunkach lotu i skupiskach:
http://www.imo.net/
http://www.pkim.org/

Marek Waśkiel

http://www.waskiel.pl

To także może ci się spodobać