Sprzęt fotograficzny

Kup sobie lustrzankę!

Zdecydowana większość osób dla których robienie zdjęć staje się pasją sięga po lustrzanki. Dzieje się tak z kilkunastu mniej lub bardziej ważnych powodów. Postaram się w tym artykule wyjaśnić jakie są zalety i wady lustrzanek i zasugerować na która warto się zdecydować.

Lustrzanki jednoobiektywowe (w literaturze często określane SLR – Single Lens Reflex, a lustrzanki cyfrowe DSLR – Digital Single Lens Reflex) działają w ten sposób, ze widziany przez wizjer obraz jest tym samym obrazem, który „widzi” obiektyw. Nazwa lustrzanka pochodzi o lustra, które umieszczone w korpusie aparatu odbija obraz wpadający prze obiektyw a następnie jest on wyświetlany za pomocą systemu pryzmatów w wizjerze aparatu. Dzięki takiemu sposobowi patrzenia – poprzez obiektyw, którym wykonamy zdjęcie – uzyskujemy wspaniałą możliwość kadrowania. Tak na marginesie przez szereg lat we współczesnych lustrzankach cyfrowych patrzyło się na scenę podobnie jak w lustrzankach analogowych tylko przez wizjer. Wyświetlacz LCD służył do niedawana wyłącznie do wyświetlania ustawień i podglądu już wykonanego zdjęcia. Pojawia się jednak ostatnio cała gama lustrzanek,  w których komponowanie obrazu jest możliwe na wyświetlaczu LCD i poprzez wizjer aparatu ( tzw funkcja live viev).

Kolejną cechą lustrzanek jest wymienność obiektywów i akcesoriów. Do każdego typu takiego aparatu produkowane są całe linie różnych obiektywów od szerokokątnych po długoogniskowe oraz inne zestawy akcesoriów (np. lampy błyskowe) dzięki, którym lustrzanka jedno obiektywowa jest bardzo wygodnym narzędziem w pracy każdego fotografa. Jednak wybierając dany model korpusu warto pamiętać, że równocześnie decydujemy się na wybór konkretnego systemu mocowań obiektywów i akcesoriów. Nie są one ze sobą kompatybilne i obiektyw z korpusu Nikona nie pasuje w sposób bezpośredni do korpusu Canona lub Sony. Jeżeli już się na których z nich zdecydujemy to zmiana będzie bardzo kosztowna ponieważ prawie nigdy nie uda nam się sprzedać zakupionego sprzętu za taką samą sumę jaką został nabyty. Starty będą tym większe im kupimy nowszy model aparatu i innych elementów wyposażenia.

Patrzenie przez ten sam obiektyw umożliwia doskonałe panowanie nad powstającym obrazem. To osoba fotografująca decyduje o tym jaki będzie kadr a nie automatyka aparatu. Dzięki lustrzance dokładnie widzimy jak wygląda kadr (chociaż należy pamiętać, że często wizjer pokazuje mniej niż 100% kadru), widzimy co będzie ostre na zdjęciu a co takie nie będzie (funkcja podglądu głębi ostrości – przydatna ale często jej brak we współczesnych lustrzankach cyfrowych), możemy sprawdzić czy głębia ostrości, którą wybraliśmy jest rzeczywiście odpowiednia dla powstającego obrazu a jeżeli nie dokonać odpowiedniej zmiany ustawień.

Obecnie najbardziej popularne są małoobrazkowe lustrzanki jedno obiektywowe i cyfrowe lustrzanki jedno obiektywowe. Używane są powszechnie we wszystkich rodzajach fotografii a ich rynkowa ekspansja odbywa się kosztem innych typów aparatów, które znikają z rynku.

Podstawowe dobre cechy lustrzanek to:

* jest szybko gotowa do pracy,
* umożliwia szybka reakcję na zachodzące zdarzenia
* ułatwia kompozycję w kadrze,
* często pozwala na wykonanie szybkiej serii zdjęć w krótkim czasie,
* dobrze współpracuje z lampami błyskowymi, wykorzystując wówczas różne dodatkowe funkcje aparatu,
* z reguły jest wyposażona w bardzo dobry system pomiaru światła, który ułatwia pracę fotografowi ,
* wymienność obiektywów dopasowuje lustrzanki szybko do każdego rodzaju fotografii, który chcemy uprawiać.
* po zastosowaniu akcesoriów np. filtrów w wizjerze widoczny jest efekt ich zastosowania
* szybki autofokus (jeżeli go ktoś potrzebuje)

Podstawowe złe cechy lustrzanek to:

* konieczność zdecydowania się wraz z kupnem korpusu na konkretny system obiektów i akcesoriów
* często głośna praca lustra
* duża waga i gabaryty aparatu wraz z akcesoriami
* brudzenie się wnętrza aparatu w czasie wymiany obiektywów
* w przypadku lustrzanek cyfrowych często zbyt wygórowana cena

Na co się zdecydować?

Po pierwsze warto zdecydować się na lustrzankę ponieważ daje ona doskonale możliwości kreacyjne oraz pozwala na skuteczne sprawdzenie się w każdym rodzaju fotografii. Jest najczęściej łatwa w obsłudze i pozwala się skoncentrować na treści obrazu. Warto się zatem zainteresować zakupem cyfrowej lustrzanki. Jakiej? Uzależnione jest to oczywiście od zasobów finansowych ale w każdym z segmentów można odszukać odpowiedni dla siebie model.

Marek Waśkiel

To także może ci się spodobać

 • FOTOGEA BLOG O FOTOGRAFII, FOTOGRAFOWANIU I PODRÓŻACH » Lustrzanka dla podróżnika
  5 stycznia 2010 o 23:41

  […] uzasadniałem dlaczego uważam wybór lustrzanki za najbardziej korzystny dla fotografa np. https://www.fotogea.com/?p=38 . Podkreślę zatem jeszcze raz tylko podstawowy argument: olbrzymie możliwości wsparcia […]

 • andrzej
  10 kwietnia 2010 o 21:29

  kupilem lustrzanke,,,:)) padlo na alfe 500 ,kiedys dawno robilem kurs filmu i fotografii,,,wtedy jak mial ktos zenita,,,to byl ktos ,dawno nie robilem zdjec lustrzanka ale mysle ze cyfrowa tez sobie poradze 🙂

 • B4RT
  23 kwietnia 2010 o 7:38

  @ andrzej:
  no to dałeś się podpuścic handlowcowi na prowizji Sony…
  Ale i tak życzę sukcesów 🙂 Pozdrawiam.

 • admin
  23 kwietnia 2010 o 8:17

  B4RT – taka sama lustrzanka jak inne… bo one w swoich klasach mało się różnią,a i tak najważniejsze jest co się tym robi a nie na czym. Pozdrawiam. Marek