Fotograf w podróży Sprzęt fotograficzny Wyprawy i plenery

Jak zrobić udane nocne zdjęcia?

Dni są coraz krótsze ale to wcale nie oznacza, że powinno zrezygnować się z fotografowania w plenerze. Nocne zdjęcia mogą być bardzo efektowne a technika ich wykonywania jest dosyć prosta. Zatem  nie pozostaje nic innego jak wybrać się na nocny spacer po mieście!.

Najlepszym okresem na zrobienie ciekawych nocnych zdjęć w mieście jest końcowy fragment tzw. „złotej godziny”. Tym terminem określają fotografowie czas przed i po wschodzie słońca oraz przed i po zachodzie słońca, kiedy  światło uzyskuje ładną barwę a oświetlone przez nie pejzaże stają się niezwykle efektowne. Kiedy słońce zajdzie za horyzont ulice miast pozostają wypełnione światłem odbitym od chmur a i same chmury dają się jeszcze zarejestrować na owych nocnych zdjęciach. Poczekajmy jeszcze kilka minut, gdy zaczną zapalać się światła oświetlające budynki i sceneria do nocnych zdjęć staje się idealna.

Do zrobienia dobrego nocnego zdjęcia niezbędny jest statyw. Wbrew pozorom nie fotografujemy wówczas z lampą błyskową (to znaczy można użyć jej błysku ale wyłącznie np. do podkreślenia bliskich planów używając tzw. światła wypełniającego).

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Zdjęcie nocne wykonuje się z uwzględnieniem kilku etapów. Znajdujemy ciekawy obiekt do sfotografowania np. ulicę, pałac, most itp.  Statyw ustawiamy na stabilnym podłożu. Ponieważ zdjęcia nocne wykonywane są przy niskich ISO (np. 100 lub 200) im jest ciemniej tym wymagać będą długiego czasu ekspozycji nawet do kilku sekund. Jeśli ustawimy statyw np. na moście to może się zdarzyć, że jego drgania zostaną przeniesione na statyw i aparat i zdjęcie w efekcie będzie poruszone. Po zamontowaniu aparatu do statywu, ustawiamy owe niskie ISO w aparacie, wybieramy balans bieli do światła dziennego (jeśli efekty będą nie zadawalające poeksperymentujmy dobierając indywidualne ustawienia balansu bieli – korzystając z oznaczeń piktogramowych np. cień, jarzeniówka, chmurki). Po czym włączamy w aparacie program preselekcji przesłony ( A lub Av) wybierając jej wartość f8 (przy tej wartości przysłony wokół silnych źródeł światła pojawią się ładne promienie – gwiazdki). Światło najlepiej jest mierzyć w trybie pomiaru matrycowego lub centralnie ważonego jednocześnie unikając umieszczania w centrum kadru silnych źródeł światła. Wyłączamy autofokus i ostrzymy ręcznie komponując raz jeszcze kadr.

Spust migawki wyzwala się przy użyciu samowyzwalacza (tryb w aparacie), pilota lub wężyka spustowego. Chodzi o to aby nie poruszyć aparatem w czasie wykonywania zdjęcia. Po wykonaniu pierwszego próbnego zdjęcia dokonuje się oceny uzyskanego efektu jeśli jest niezadowalający (zdjęcie jest zbyt jasne lub ciemne) wprowadza się zmiany np. poprzez przycisk korekcji ekspozycji (plusik i minusik na korpusie aparatu – lustrzanki). Zdjęcie jest za ciemne wpuszczamy więcej światła – korekcja na plus, zdjęcie jest zbyt jasne – korekcja w kierunku minusa. Przy dłuższych czasach ekspozycji warto pokusić się o fotografowanie  ruchu samochodów, tramwajów itp – ich światła pozostawiają efektowne kreski na naszych zdjęciach – nadać zdjęciom dynamiki.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Zdjęcia nocne.Niezbędny ekwipunek i czynności:
1. Statyw
2. Stabilne podłoże
3. Tryb manualny (dla fotografów którzy wiedzą co w ich obrazie jest najważniejsze)  lub tryb preselekcja przesłony (A lub Av) warto stosować f8
4. Ostrzenie ręczne
5. Użycie samowyzwalacza, pilota lub wężyka do wyzwolenia migawki
6. Podniesienie lustra (jeżeli jest konieczne) przy użyciu obiektywów o długich ogniskowych
7. Pomiar matrycowy, lub centralnie wazony – uwaga na silne źródła światła, które mogą oszukać światłomierz aparat.
8. Balans bieli dobrany eksperymentalnie (warto zacząć od automatycznego i do światła dziennego)

Marek Waśkiel

http://www.waskiel.pl

To także może ci się spodobać