Jak zrobić multimedialny fotoreportaż

Audiowizualna prezentacja zdjęć – często zwana  fotokast lub diaporamą łączy w sobie fotografie oraz muzykę i staje się coraz powszechniejszą formą prezentacji swoich zdjęć w Internecie czy wśród znajomym.
Diaporama jest obecnie zapisem w formie cyfrowej, dawniej takie prezentacje fotografii odbywały się  przy pomocy rzutników i przeźroczy. Postępujący proces mechanizacji znacznie uprościł tworzenie diaporam, ponieważ prezentowane są one za pomocą jednego rzutnika podłączonego do komputera.
Multimedialny fotoreportaż jest bardzo ciekawszym sposobem prezentacji swoich zdjęć dającym możliwość stworzenia własnej opowieści, która wespół z muzyką czy nagranymi dźwiękami pozwoli nam poczuć klimat towarzyszący autorowi zdjęć. Prezentacja zdjęć w postaci fotokastu pozwala także nie zanudzić widza dużą ilością pokazanych fotografii.

Do tworzenia cyfrowych diaporam używamy specjalnego oprogramowania wśród którego najpopularniejsze to:
– PictureToExe   http://www.wnsoft.com
– ProShow Gold  http://www.photodex.com/products/proshowgold
natomiast do prezentacji w Internecie godnym uwagi jest:
– sundslides  http://www.soundslides.com/

Dwa pierwsze w/w programy pozwalają zapisywać gotową prezentację do wielu formatów takich jak avi, mpeg, dvd, czy samowykonywalego pliku exe.. Oferują one także wiele ciekawych przejść pomiędzy slajdami.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Poniżej kilka wskazówek które pomogą stworzyć interesujący fotokast:
1. Fotokast powinien opowiadać jakąś historię, nie powinien być natomiast zlepkiem luźnych fotek nie powiązanych z sobą tematycznie.
2. Długość trwania naszej prezentacji powinna zwierać się średnio pomiędzy 3-5 minutami, więc należy ograniczyć zarówno ilość zdjęć jak i długość podkładu muzycznego. (przydatny będzie darmowy program do edycji muzyki audacity)
3. Unikajmy dobierania zbyt znanego podkładu muzycznego, żeby widzowie zamiast oglądać fotografie nie zaczęli kołysać się w takt muzyki czy tańczyć..:)
4. Ograniczenie zbyt wymyślnych efektów przejść między slajdami, które rozproszą uwagę odbiorcy i nie pozwolą skoncentrować się na oglądanych fotografiach.

Zanim zaczniemy montować własne fotokasty warto obejrzeć jak robią to inni:
Poniżej dwa przykładowe fotokasty:
http://waskiel.pl/fotokasty-marek-waskiel.html
oraz mój: http://fotonurt.pl/show/macedonia/

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Grzegorz Niemyjski

http://www.fotonurt.pl

To także może ci się spodobać

  • Megavideo bez limitów
    27 sierpnia 2010 o 4:10

    Bardzo ciekawa sprawa… Jestem zadowolony z takiego przedstawienia problemu.

  • Bruno
    3 października 2011 o 21:52

    Dobry techniczny artykuł. Mam jednak pytanie odnośnie “znanego podkładu muzycznego”. Z jakich utworów korzystać aby taką prezentację upubliczniać. Nie można przecież wziąć topowego przeboju, bo łamiemy wtedy prawo. Wiem że są strony na których muzycy publikują swoje utwory, które jeśli wykorzystujemy w filmie czy prezentacji wystarczy podpisać czyj to utwór, i po sprawie. Jedną z takich stron jest http://www.jamendo.com/pl/