Fotograf w podróży

Jak wypatrzeć ciekawe zdjęcie?

Często oglądając jakieś zdjęcie myślimy: „Miał szczęście! Był w dobrym miejscu o odpowiednim czasie!”. Wielokrotnie się mylimy, nie jest to wcale zbieg okoliczności. Najczęściej są to zdjęcia wyczekane, pomyślane i „wychodzone”. Błędne jest jednak myślenie, że żywiołowe pojawienie się w jakimś miejscu zaowocuje serią wspaniałych zdjęć. Czy jest jakiś skuteczny sposób na odszukanie ciekawego tematu? Przede wszystkim należy patrzeć, obserwować i przyglądać się wszystkiemu co nas otacza. Warto mieć niewielki aparat zawsze ze sobą. Jeżeli  zauważyliśmy ciekawy motyw, to należy zastanowić się cóż szczególnego nas w owym obrazie poruszyło?


W czasie fotografowania najczęściej tylko jakiś drobny fragment w widzianym przez nas obrazie jest istotny, to on nas pobudza i intryguje. Kluczem do sukcesu staje się więc zauważanie tych najważniejszych elementów, a potem skupienie na nich swojego działania. Trzeba być jak najbliżej owego miejsca lub osoby. Współczesny świat jest pełen pośpiechu ale na dobre zdjęcie trzeba poczekać. Może się okazać, że potrzebnych jest zaledwie parę kroków aby ujęcie było jeszcze lepsze ale, być może potrzebne będzie zapamiętanie miejsca i powtórna wizyta o innej porze dnia lub roku. Te same miejsca wyglądają odmiennie nie tylko rano, w południe czy wieczorem ale nabierają także innego wyrazu kiedy widzimy je zimą lub wiosną. Drzewo bez liści może być bardziej interesujące dla naszego ujęcia niż to samo drzewo pokryte bujną letnią zielenią. Może się zdarzyć, że wiosenne rozlewisko odkryje wspaniały obraz rzecznej doliny natomiast latem jest ona z punktu widzenia fotografa nic nie warta. W fotografii krajobrazowej dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie aparatu na statywie. Można wówczas przyjrzeć się ujęciu ze spokojem, ocenić je i być może poszukać innego miejsca lub użyć innych obiektywów.
Jak najczęściej spoglądajmy więc przez wizjer aparatu i oceniajmy wygląd obrazu. Dobre efekty osiąga się poznając wcześniej „teoretycznie” okolicę, w którą się wybieramy. Warto poczytać przewodniki, obejrzeć albumy, mapy lub strony internetowe poświęcone celom naszych wypraw. Przydatnymi umiejętnościami są: znajomość topografii i sztuka „czytania” map i planów miast. Pozwolą one na bezpieczne poruszanie się w terenie (łatwo się zgubić nie tylko w nieznajomym miejscu) oraz na wybór ciekawego celu, np. punktu widokowego z którego prawdopodobnie będzie widać wspaniały wschód słońca. Nic nie zastąpi wizji lokalnej ale trudno jest się “błąkać” po olbrzymich nieraz obszarach szukając“czegoś ciekawego”.


Kliknij i dołącz do naszych Przyjaciół na Facebooku

W czasie wędrówek warto poprosić napotkanych mieszkańców o podpowiedź – z pewnością wiele wiedzą o nowym miejscu wartym odwiedzenia. Nie zapominajmy też o sprawdzeniu  prognozy pogody. Podpowie ona czy zaplanowane przez nas ujęcia mają szansę być zrealizowane. Zrobienie dobrego zdjęcia wymaga wielu prób i często kilku porażek. Niejednokrotnie warto przyklęknąć lub położyć się na ziemi, aby odszukać ciekawszy kadr. Bez wędrówek, poszukiwań i wielu prób szansa na zrobienie ciekawego zdjęcia jest bardzo mała.

Marek Waśkiel

http://www.waskiel.pl

To także może ci się spodobać

 • Józef Kobaj
  24 września 2009 o 10:06

  Gratuluje !

  Fotonurt, nie tylko fotografuje i osiaga piękne zdjęcia, ale też daje rady i daje przykłady jak te zdjęcia prezentować co w sumie prowadzi do niepowtarzalności.

  Dziękuje i życzę sukcesów !!!

  Kobaj