Jak robić zdjęcia pod wodą?

Robienie zdjęć pod wodą nie jest o wiele bardziej skomplikowane niż na powierzchni Ziemi. Oczywiście wymaga od fotografa  użycia nieco odmiennego sprzętu oraz zdobycia nowych umiejętności np.  pływania i nurkowania. Jednak warto spróbować efekty mogą być zadziwiające.

Każdy kto odkrył przyjemność nurkowania nawet wyłącznie z rurką w płytkich wodach rafy koralowej chciałby uwiecznić swe podwodne przeżycia. Jak zwykle pierwszym pytaniem będzie jakiego sprzętu użyć? Do wyboru mamy kilka rozwiązań. Można kupić niewielki kompaktowy wodoszczelny aparat lub zapakować dotychczas posiadany aparat w wodoszczelną obudowę. Pierwsze rozwiązanie umożliwi wykonywanie zdjęć w basenie lub innych akwenach o niewielkiej głębokości, gdzie jest dużo światła. Drugie pozwoli na zabieranie kamery na znacznie większe głębokości. Najważniejsze jest aby używany do zdjęć podwodnych aparat miał jasny obiektyw o szerokim kącie widzenia (co najmniej 24 mm – ekwiwalent dla pełnej klatki).  Nie miał (w przypadku kompaktów) nazbyt wielkich opóźnień przy reagowaniu na naciśnięcie spustu migawki oraz miał możliwość wykorzystania pod wodą lampy błyskowej. Obudowy podwodne do klasycznych aparatów używanych na powierzchni Ziemi produkowane są w dwu rodzajach.

Sztywnej, w której bardzo często wszystkie przyciski aparatu mają swe uszczelnione odpowiedniki umocowane na zewnątrz. W obudowach elastycznych warstwę ochronną stanowi gruba warstwa folii powodująca pewną trudność w obsłudze przycisków. Jednak zaletą obudów elastycznych jest ich cena: od 200 dla kompaktów do ok. 1500 zł – dla lustrzanek. Obudowy sztywne są znacznie droższe np. dla lustrzanek to wydatek od ok. 5 tys zł w górę.
Przed przystąpieniem do fotografowania pod wodą należy sprawdzić szczelność obudowy (np. zanurzając ją w wodzie bez aparatu) i jej czystość. Po wyjściu z wody aparat wodoszczelny lub obudowę trzeba wypłukać słodką wodą i pozostawić w cieniu do wyschnięcia.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Często szereg ustawień aparatu trzeba dokonać przed zanurzeniem. Fotografując pod wodą najprościej jest ustawić aparat  na któryś z programów np. priorytet czasu wybierając krótki czas dla dynamicznych i jasnych scen, ustawić niską czułość ISO np. na 100 (po to by uniknąć nieładnego zaszumienia obrazu) oraz nie bać się doświetlania sceny lamą błyskową. Balans bieli ustawmy na słoneczko (światło słoneczne) aby otrzymać cieplejsze kolory. Warto korzystać z małych ogniskowych i być jak najbliżej fotografowanego obiektu. Wyłączamy stabilizację i inaczej niż to bywa w fotografii naziemnej warto fotografować w południe, kiedy pod wodę dociera najwięcej światła. Osobom znającym programy do obróbki komputerowej cyfrowych zdjęć warto polecić fotografowanie z zapisem RAW.
Na początku warto robić nieco więcej zdjęć a potem ocenić ich jakość i podjąć decyzję o ewentualnych zmianach w trybie naszego fotografowania.

Marek Waśkiel

http://www.waskiel.pl

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

To także może ci się spodobać