Fotograf w podróży Wyprawy i plenery

Jak nie masz pomysłu to posiedź przy piwie!

Rozmowa z Markiem Wachsbergerem fotografikiem z dalekiej Australii.
Rozmawia Marek Waśkiel.

Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z fotografią?
– Pierwszy aparat Druh otrzymany od rodziców w prezencie w wieku 7 lat, ale to nie wtedy jeszcze zainteresowałem sie fotografia na dobre. To stało się w 5 klasie szkoły podstawowej. Niedaleko mnie istniała wówczas (mieszkałem wtedy w Gliwicach) Stacja Młodych Techników. To właśnie tam w sekcji fotograficznej stawiałem swoje pierwsze kroki w fotografii. W tym czasie miałem rosyjska plastykowa Smiene. Na pierwsza lustrzankę poczekałem jeszcze 6 lat, ale za to był to legendarny Pentacon Six. Uwielbiałem wtedy zdjęcia Davida Hamiltona …były na nich takie piękne kobiety. Od najmłodszych lat zbierałem również widokówki z dalekich krajów. I chyba właśnie to najbardziej  zadecydowało w jakim kierunku poszedłem.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

>> Jaki jest Twoim zdaniem najlepszy sposób na naukę fotografowania?
– Moim zdaniem bezwzględnie jest nią dobra szkoła fotograficzna. To wprawdzie trochę droga na skróty….mnie jednak nie było to dane aż do wieku średniego. Szkoda! Poza tym szalenie ważne jest by adept fotografii potrafił również rysować. Wiele zdjęć powstaje najpierw w głowie zanim trafi na klisze, czy sensor. Dobrze jest umieć naszkicować swój pomysł. Oczywiście lektura dobrych książek bardzo pomaga – zwłaszcza w biegłości technicznej. Konieczne jest też oglądanie wielu dobrych fotografii.

>> Twoje ulubione tematy fotograficzne?
– Zmieniają się co chwile, ale zawsze lubiłem fotografować ludzi.

Mark Wachsberger

Mark Wachsberger

>> W jakich miejscach, kogo oraz co lubisz fotografować? Co Cię w nich fascynuje? Dokąd chciałbyś jeszcze pojechać?
– Jak wiesz lubię Australię i Azję (Birma, Wietnam). Koniecznie chce porządniej zjeździć wschodni Tybet, północno – zachodnie Chiny, wysoką cześć Ameryki Południowej i  Antarktydę.

>> Jakie miejsce powinien odwiedzić Twoim zdaniem każdy początkujący fotograf?
– Najbliższy pub z piwem…lepiej posiedzieć najpierw przy piwku i pomyśleć, niż  męczyć się – próbując robić zdjęcia, kiedy nie ma na nie pomysłu i umiejętności.

>> Czy przygotowujesz się do sesji zdjęciowej i wyczekuje moment, czy podchodzisz do niej bardziej reportersko, z nutką liczenia na szczęśliwy traf?

/…/

Całość tego ciekawego wywiadu możesz przeczytać w pierwszym numerze miesięcznika FotoGea.com. Tam też możesz zobaczyć w całej okazałości wybór kilkunastu zdjęć naszego rozmówcy. Zapraszamy do pobrania:

https://www.fotogea.com/?page_id=692

 

To także może ci się spodobać