Głową muru nie przebijesz!

Zdarzyło się niedawno, w zazwyczaj spokojniej okolicy. Uczestnik mego pleneru doszedł do pewnego budynku i usłyszał od stojącego kolesia w dresie – a ty co tu robisz? To mój teren! Nim zdążyłem usta otworzyć, padła od plenerowicza odpowiedź: taki sam twój jak i mój… no i domyślacie zaczęła się pyskówka. Przed wyjściem w miasto zazwyczaj udzielam krótkiego instruktarzu „BHP fotografa terenowego”.

Traf chciał, że owa osoba spóźniła się i nie wysłuchała mojej opowieści…, dlatego zareagowała jak tylko najgorzej można i po krótkiej wymianie zdań i przybyciu osiedlowych, a jakże odzianych w dresy posiłków, musiała wycofać się chyłkiem i ukradkiem. Zostałem pogadałem przez chwilę z „prezesem” i jego kolegami i sprawa została szybko wyjaśniona. Okazało się, że nie będziemy jednak sobie przeszkadzali.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Recepta na sukces jest bardzo prosta: Siła Spokoju! Przychodząc w jakiekolwiek miejsce pamiętam, że zawsze jestem gościem. Często nie wiem jakie panują w tym miejscu zwyczaje. Nie chciałbym nikomu przeszkadzać w jego pracy lub wypoczynku. Dlatego uważam, że grzeczne przywitanie, przedstawienie się oraz jasne i prawdziwe wyjaśnienie tego co robię jest moim obowiązkiem. Krótka rozmowa załatwia sprawę. Dłuższe opowieści owocują bliższym poznaniem i okazją do zrobienia np. ciekawego portretu w plenerze lub wejściem do wnętrza domu i zrobienia tam kilkunastu zdjęć.  Nie warto nigdy doprowadzać do eskalacji napięcia. Ludzie w Polsce i tak wydają się być coraz bardziej zdenerwowani, czasami w pierwszej chwili reagują nazbyt gwałtowanie. Spokojnie wyjaśnienia i rozmowa są dobrą receptą na takie złe sytuacje.

szklaneczka-1024x682

Zawsze staram się budować DOBRE RELACJE z potencjalnymi bohaterami moich zdjęć. Są one według mnie nawet ważniejsze niż  sprzęt, którym mogę wykonać fotografie. Jeżeli usłyszę odmowę, szanuję taką decyzję. Nic na siłę! Jednak jeżeli ktoś już decyduje się na poświęcenie mi kilkunastu minut ze swego życia staram się zrobić wszystko aby nie były one  zmarnowane. Dbam by były to ciekawe zdjęcia. Bowiem tak na marginesie warto pamiętać, że nie ma brzydkich modeli są tylko źli fotografowie!

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Zdjęcie: Ten warsztat bardzo mnie zaintrygował. Naprawia się w nim butle gazowe. Po krótkiej rozmowie właściciel okazał się być znakomitym modelem, z gracją i lekkością pracującym przed obiektywem. / Syria

Marek Waśkiel

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

To także może ci się spodobać