Fotografia dla dociekliwych

Książka Leszka J. Pękalskiego jest uporządkowaną i potężną dawką wiedzy o fotografowaniu i fotografii. Autor wyjaśnia, że u podstaw jej przygotowania leżał pomysł napisania zbiorowej pracy będącej kompletnym podręcznikiem fotografii. Jednak po różnych perypetiach, został doprowadzony do przez Leszka J. Pękalskiego do obecnego kształtu i ograniczone do sfery tych zagadnień, w których Autor „czuje się w miarę kompetentny”.

Czytelnik znajdzie więc tu m.in. informacje o aparatach fotograficznych, obiektywach i innych akcesoriach. Dowie się jak owe urządzenia są zbudowane i jak działają. Zostanie przeprowadzony przez problematykę oświetlenia i ekspozycji oraz kompozycji fotograficznej. Otrzyma także wykład na temat historii technologii fotograficznych. Wszystko jest wzbogacone w słowniczek terminów i oznaczeń fotograficznych oraz obszerny aneks wyjaśniający szereg zjawisk i reguł związanych z fotografowaniem i fotografią. Wszystko jest zilustrowane mnóstwem zdjęć, tabel i wykresów oraz wzorów.

kalejdoskop

Z pewnością nie poleciłbym jej czytania początkującym fotoamatorom. Powinna się znaleźć dopiero w rękach bardziej zaawansowanych fotografów poszukujących odpowiedzi, dlaczego moje zdjęcia są nie do końca dobre lub nie są takie, jakim bym chciał aby były.Jest we wstępie takie zdanie: „Książka powinna właściwie mieć podtytuł Dla Dociekliwych – sądzę, że owo zdanie znakomicie wyjaśnia sens i intencje działań Autora. 

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Jak zaznaczyłem jest w tej książce ogrom wiedzy. Czasami obecnie trochę zbędnej (np. rozdział o fotografii czarno-białej, wywoływaczach i ciemni) i mogła się ona znaleźć np. na załączonej płycie. Zamiast tego widziałbym większą dawkę dużych, dobrych zdjęć i do tego gruntownie omówionych. Pomogłoby to mocniej udowodnić tezę Autora z przedmowy, że owa ogromna wiedza może się do czegoś przydać czyli, że zdjęcia mogą być po prostu lepsze.

Kalejdoskop fotografii. Między techniką a sztuką, Autor: Leszek J. Pękalski, Wydawca: HELION

Marek Waśkiel

http://www.waskiel.pl

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

 

To także może ci się spodobać