Wyprawy i plenery

Flisacy i jod z Ulanowa

Osoby z niedoborem jodu na miejsce wypoczynku zwykle wybierają morze Bałtyckie, gdzie stężenie tego pierwiastka jest większe niż w innych częściach kraju. Niedawno okazało się, że podobne wyniki dają badania powietrza na Podkarpaciu, a dokładniej w Ulanowie.
Ulanów to niepozorna miejscowość  jakich w Polsce wiele. Miasteczko założone w 1616 roku przez Stanisława Ulinę Ulińskiego, przez wieki słynęło ze swoich tradycji flisackich. To tutaj znajdował się jeden z najważniejszych portów rzecznych w Polsce.  Teraz Ulanów może chwalić się także przesyconym jodem powietrzem. Potwierdziły to specjalistyczne badania wykonane w 2013 roku.
Firma prowadząca pomiary oznakowała jod w próbkach powietrza i wody na terenie miasta i gminy. Wyniki zaskoczyły wszystkich, ponieważ okazało się, że stężenie pierwiastka w ulanowskim powietrzu jest porównywalne z tym nad  morzem, a nawet większe niż np. w Kołobrzegu, Łebie czy Gdańsku.  Źródłem jodu są tu łąki i bagna zlokalizowane pomiędzy Ulanowem, Glinianką i Bielińcem.
Oprócz miasteczkowej infrastruktury, jodu, bagien i łąk, jest tu także rzeka Tanew, która właśnie w Ulanowie wpada do Sanu. W miejscu ujścia rzek znajduje się cypel z krzyżem upamiętniającym parafialne misje. W 2015 roku w „małym Gdańsku” otwarto Muzeum Flisactwa Polskiego, ale to nie jedyne miejsce warte uwagi. Będąc tu warto zobaczyć drewniany kościół parafialny św. Jana Chrzciciela i św. Barbary z 1643 roku, flisacki kościół filialny pw. św. Trójcy z 1660 roku, drewniane domy z XIX wieku, kapliczki św. Floriana i św. Jana Nepomucena oraz św. Rozalii, a także zabytkowy cmentarz żydowski założony ok. 1700 roku.
Na uboczu pośród lasów nad brzegiem Tanwi zlokalizowano ośrodek wypoczynkowy z bazą noclegową, który cieszy się sporą popularnością tych, którzy leżąc plackiem opalają się na plaży lub trawie, grają w piłkę plażową, koszykówkę lub tenisa i spędzają czas w wodzie. Ze względu na jod i walory przyrodnicze przyjeżdżają tu całe grupy rowerzystów, osób uprawiających w lasach nordic walking oraz narciarstwo biegowe. Dla chętnych organizowane są też spływy kajakami i galarami, a zimą kuligi z zaprzęgiem konnym.

 

Flisackie Tradycje Ulanowa – Zwiastun

Zdjęcie: http://www.ulanow.pl/pl

To także może ci się spodobać