Dolina Śmierci (Death Valley)

Wypalone słońcem pustkowia, nagie skały, wędrujące wydmy i wszechobecna sól. Taka jest Dolina Śmierci (Death Valley)  – najbardziej suche miejsce Ameryki i jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Tutaj rocznie spada najwyżej 50 mm deszczu (i to nie każdego roku), latem temperatury przekraczają 50°C, a piasek w południe rozgrzewa się nawet do 100°C. Ponurą nazwę nadali jej osadnicy, którzy połowie XIX w. wędrowali przez pustynie w poszukiwaniu mających tu zalegać wielkich złotych samorodków.

Bezodpływowa Dolina jest częścią rozległej pustyni Mojave znajdującej się południowej części Kalifornii. Fragmenty Doliny Śmierci są najniżej położonymi częściami USA. W miejscu zwanym Badwater (Zła woda) maksymalna depresja osiąga tu 86 m p.p. Dolina o długości około 225 km i szerokości od 8 do 25 km położona jest pomiędzy wyniosłymi górskimi pasmami Panamint na zachodzie i Amargosa na wschodzie. W 1933 roku nadano jej miano pomnika przyrody, a w 1994 r. stała się parkiem narodowym.

Dolina Śmierci / Death Valley

Dolina Śmierci / Death Valley

W odległych epokach geologicznych było to płytkie słone jezioro. Po jego pozostały liczne formacje solne niejednokrotnie o fantastycznych kształtach. Na Devil’s Golf Course (Pole golfowe diabła) widać rozległy fragmentem dawnego dna jeziora, który jest pokryty bryłami mieszaniny ziemi i soli o ostrych krawędziach.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Natomiast dno wspomnianej już depresji Badwater (Zła woda) zalegają sześciokątne płaty solne, o boku mającym ok. 2m długości. Podobnie pozostałością dawnego dna są zerodowane barwne skały którymi wiedzie turystyczna pętla samochodowa Artists Drive.

Dolina Śmierci / Death Valley

Dolina Śmierci / Death Valley

Jednak pomimo ponurej nazwy i złej sławy jest to niezwykle interesujące miejsce. Najlepiej przyjechać tu jesienią lub zimą np. w styczniu, kiedy temperatura osiąga zaledwie 25°C. Latem przy temperaturze około 45 °C i rozgrzanym powietrzu każdy krok bardzo szybko staje się ogromnym wysiłkiem. Centrum turystycznym Parku jest Furnance Creek. Skąd jest bardzo blisko do wspaniałego punktu widokowego Zabriskie Point. Widać z niego rozległą panoramę na Dolinę Śmierci i otaczające ją góry. Innym znakomitym punktem widokowym wartym odwiedzenia jest także Dantes View. Ciekawymi szlakami są Golden i Mosaic Canyon Trail prowadzące wśród wielobarwnych warstw skalnych i Natural Bridge Canyon Trail, który kończy się przy wielkim skalnym moście. Warto też zobaczyć rozległy krater Ubehebe. W przeszłości w Dolnie wydobywano cenne kruszce: złoto, srebro i miedź. Pozostałością po nich są dawne kopalnie i urządzenia przemysłowe. W Ashford zachowały się ruiny budowli pozostałych po gorączce złota a wielkie piece do wykorzystywane do produkcji węgla drzewnego można zobaczyć w Wildrose Canyon. Niezwykłym miejscem są wielkie piaszczyste wydmy Sand Dunes. Nieustannie przesuwane są siłą wiatrów. Jak twierdzą geologowie także siła wiatru porusza kamienie w dolnie Racertrack. Jednak wiele osób wieży, że poruszają je wyłącznie wielkie moce, które od krańca do krańca wypełniają tę tajemnicza dolinę.

Marek Waśkiel
http://www.waskiel.pl

 

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

To także może ci się spodobać