Fotograf w podróży

Czekając na Perseidy

Wypoczęty i zrelaksowany wakacjami nad Bałtykiem postanowiłem pierwszą noc po powrocie spędzić pod gwiazdami.

Wybrałem się znowu Pod Zaprzyjaźnione Drzewo, aby popatrzeć na „spadające gwiazdy”, czyli meteory (owe Perseidy, o których pisałem w moim poprzednim blogowym wpisie). Meteor najogólniej mówiąc jet to świecący ślad, jaki zostawia po sobie meteoroid lecący w atmosferze ziemskiej. Nazwa „meteor” pochodzi z greckiego słowa meteōros i można je przetłumaczyć jako „zawieszony w powietrzu”. Meteoryt zaś jest trwałą pozostałością drobnego skalnego ciała niebieskiego (meteoroidu) przyciągniętego przez znacznie większe ciało niebieskie, czyli to co np. upadło z kosmosu na Ziemię. Najczęściej zatem oglądamy meteory a czasami niektórzy zbierają meteoryty. Strasznie to skomplikowane.

Zapobiegliwie ubrałem się bardzo ciepło ponieważ wiem, jak zdradliwy może być chłodna noc kończąca bardzo upalny dzień. Faktycznie około 2.00 nad ranem przydał się dodatkowy koc, a było wówczas około 18 st. C. Spędziłem na obserwacji nieba kilka godzin: od około 21.00 do około 2.30. Niestety spektakl tej nocy nie okazał się być oszałamiający. Perseidy nie miały najwyraźniej jeszcze ochoty na spotkanie z naszą atmosferą. Może z powodu pogody uznały ją za „zbyt duszną”?

Na około 380 zdjęciach zarejestrowało się 17 klatek z obiektami będącymi „spadającymi gwiazdami”. Liczyłem na znacznie więcej. Cóż jeżeli pogoda dopisze i niebo będzie ponownie bezchmurne zrobię dziś kolejne podejście. Cierpliwość jest jedną z najlepszych cech fotografa krajobrazu.

Gwiazdy najlepiej jest oglądać leżąc na ziemi. Wówczas mamy największe pole obserwacji. W odnalezieniu miejsca skąd pojawiają się Perseidy pomoże nam np. bezpłatna aplikacja na smartfony: Google Sky Map.

waskiel_perseidy

Zdjęcie jest połączeniem owych 17 klatek. Pojedyncze zdjęcie wykonałem z następującymi parametrami: ISO 6400, czas: 25 s, przysłona f3,2, ogniskowa 14 mm. Aparat oczywiście był ustawiony na statywie.

Marek Waśkiel

PS.
Warsztaty Fotografii Nocnej w Bieszczadach
“Pod strzechą z gwiazd”
8/9/10/11 października 2015
zarezerwuj sobie miejsce!
Dwerniczek nad Sanem

http://waskiel.pl/warsztaty+fotografii+nocnej

To także może ci się spodobać