Ciekawe miejsce na jesienny plener

Jesień dla fotografa pejzażu jest niezwykle inspirującą porą roku. Mgły, kolorowe liście, złoto czerwone bukowe lasy i przebiegające przez niebo chmury zmieniających się frontów atmosferycznych są wspaniałymi tematami. Dokąd jednak pojechać  aby przywieść ciekawe zdjęcia? Postaram się podpowiedzieć kilka takich miejsc.

Bez wątpienia dobrym celem jesiennych wypadów będą  Bieszczady i Beskid Niski. Zbocza tych gór porośnięte są w dużej mierze przez buki, których liście od połowy września do połowy października nieustannie zmieniają kolory od złotego po czerwony. Stanowią wówczas doskonałe tło do zdjęć przyrodniczych oraz  zdjęć tamtejszych zabytków m.in. cerkiewek. Jednak konieczne będzie obserwowanie prognoz pogody, ponieważ słońce podkreśla kolory (wówczas warto fotografować na otwartych przestrzeniach np. na zboczach i grzbietach połonin) natomiast ponure i deszczowe dni zmuszą raczej do poszukiwania mglistych tematów we wnętrzach dolin i lasów. W Bieszczadach dobrym punktem wypadowym jest Wetlina natomiast  w Beskidzie Niskim – Wysowa – skąd można wybrać się nie tylko na szlak łemkowskich cerkiewek ale jeszcze np. do leżącego na Słowacji malowniczego Bardejova. Niezłym miejscem na jesiennym plener jest także pogranicze Beskidu Niskiego i Bieszczadów np. okolice Komańczy (warto zaplanować np. spacer na J. Duszatyńskie lub grzbietami gór wokół Komańczy oraz odwiedzenie łemkowskich cerkiewkek np. w Rzepedzi lub Turzańsku)


Kolejnym miejscem gdzie można sfotografować ciekawe jesienne tematy jest Roztocze Wschodnie tu polecam szczególnie okolice Horyńca Zdrój. Atutem tego miejsca jest ładny pagórkowaty krajobraz połączony z mnóstwem znajdujących się tam ciekawych zabytków (np. drewnianych cerkwi w tym m.in. leżącym tuż obok Horyńca Radrużu czy Bruśnie oraz i starych cmentarzy z białymi kamiennymi nagrobkami). Bardzo dobre miejsce na połączenie rowerowych wycieczek z fotografowaniem.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Lubię także jesienną Suwalszczyznę. Tu bez wątpienia najciekawsze będą: podróż wokół jeziora Wigry oraz spacery po pagórkach okolic Smolnik. Mgły w dolinach i nad taflą jezior, samotne drzewa, łódki, pasące się na łąkach konie – obrazki „sielsko-anielskie” ale dające odpoczynek dla oczu i serca. Nieco inna tematyka będzie dominowała jeżeli zdecyduje się ktoś na wyjazd np. do Puszczy Białowieskiej. Po pierwsze nie można swobodnie fotografować w obrębie Białowieskiego Parku Narodowego zatem pozostają jego obrzeża. Są mniej ciekawe pod względem przyrodniczym ale tu polecam polany w okolicach wsi Teremiski, gdzie pojawiają się stada żubrów. Po drugie warto tu wybierać się właśnie w mgliste dni, gdy lasy oświetlone są ładnym rozproszonym światłem.

We wszystkich tych miejscach w czasie jesiennych sesji bardzo pomocny będzie solidny statyw.

Marek Waśkiel

http://www.waskiel.pl

To także może ci się spodobać