Fotograf w podróży Polecane

NA WEEKEND DO BUDAPESZTU

„Polak, Węgier dwa bratanki i do konia i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi.” To dawne przysłowie, w krótszej lub pełnej formie jest znane każdemu Polakowi. Jednak „bratni kraj” dla większości z nas jest całkowicie obcy. Warto poznać Węgry, ponieważ to atrakcyjny pod względem turystycznym kraj, posiadający ciekawą kulturę, historię i architekturę. Przez stulecia były poddawane wpływom z różnych części Europy i Turcji, czego skutki możemy doświadczyć w wyjątkowej kuchni.
Poznawanie każdego kraju najlepiej rozpocząć od stolicy. Budapeszt jest uznawany za jedną z najpiękniejszych stolic w Europie. Wyjątkowość miasta jest doceniana, co roku przez trzy miliony turystów z całego świata. Istnieje kilka możliwości dotarcia do Budapesztu z Polski. Najszybszą oczywiście jest skorzystanie z bezpośrednich połączeń lotniczych Warszawa-Budapeszt. Jest to jednocześnie najdroższa możliwość dotarcia do Budapesztu.  Samoloty z Polski lądują w porcie lotniczym Budapest Liszt Ferenc. Dobre połączenia komunikacyjne pozwalają na szybki i bezpośredni przejazd z lotniska do zabytkowej części miasta. Następną możliwością jest podróż pociągiem z Warszawy do Budapesztu. Pociągi zatrzymują się na dworcu Keleti, który znajduje się w centrum miasta. Korzystne oferty mają polscy przewoźnicy autobusowi, tacy jak Polski Bus. Częste promocje pozwalają na bezpośrednią podróż już za kilkanaście złotych w obie strony.
Wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne znajdują się stosunkowo blisko siebie. Rozbudowana komunikacja miejska, a także możliwość wynajem riksz czy segwayów pozwalają na wygodne przemieszczanie się po mieście. Jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta jest budapesztański parlament zbudowany nad Dunajem na przełomie XIX i XX wieku. Parlament jest symbolem miasta i Węgier. Dla zwiedzających dostępne są sale Izby Niższej i Izba Wyższej, podziemne muzeum poświęcone węgierskiemu parlamentaryzmowi oraz insygnia królewskie. Niedaleko Mostu Łańcuchowego znajduje się, warta obejrzenia piękna Bazylika św. Stefana – największy kościół Węgier zdolny pomieścić 8500 wiernych.  Sama kopuła udekorowana mozaiką przedstawiającą Boga Ojca, ma wysokość 96 metrów. Pod kościołem znajduję się piwnica, złożona z trzech kondygnacji, która wielkością niemal odpowiada samej bazylice. Często odwiedzanym przez turystów miejscem jest Zamek Królewski. Został wzniesiony w XIV wieku i pełnił rolę rezydencji dynastii Jagiellonów, Zápolyowiów i Domu Habsubrsko-Lotaryńskiego. W XX wieku był siedzibą admirała Miklósa Horthyego.

Będąc w Budapeszcie warto wybrać się na Aleję Andrassy. Jest to reprezentacyjna część miasta wpisana w 2002 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Łączy Plac Elżbiety z Placem Bohaterów i znajdują się na niej ambasady, Opera Narodowa, muzeum ofiar totalitaryzmu Terror Háza oraz najstarsza w Europie nitka metra.

Węgrzy postrzegani są przez pryzmat trudnego i niezrozumiałego języka. Jednak turysta spotka się z wielką otwartością i życzliwością. Szczególnie dotyczy to turystów z Polski, gdyż wszystkie związki historyczne pomiędzy nami są cały czas kultywowane.

To także może ci się spodobać