5 Fotograficznych porad na 2017

Oto 5  fotograficznych porad na Nowy Rok 2017.

1. Zacznij, czyli Rusz Dupę

Ludzie lubią żyć marzeniami to znakomicie. Jednak często samo postanowienie o podjęciu jakieś czynności uważają już za jej podjęcie. Paradoks. Fotografować można zawsze i wszędzie, a dobre kadry są w każdym miejscu: w pokoju, w kuchni, na tarasie, ulicy i w pobliskim lesie. Nie skupiajcie się na piętrzeniu przed sobą pozornych trudności. Nie mam czasu, nie mam pieniędzy… to pojęcia wytrychy, często nieprawdziwe, które tylko demobilizują i usprawiedliwiają.

2. Fotografuj tylko to co lubisz
Nie patrz na trendy i mody oraz nie spełniaj niczyich oczekiwań i marzeń. Skup się na tym rodzaju fotografii, który uwielbiasz. Jeżeli jakiś temat sprawia Ci kłopoty na to go na pewien czas odstaw i po prostu poczekaj. Do wielu tematów w fotografii trzeba dojrzeć i dorosnąć. Zawsze najważniejsza jest radość fotografowania. Jednak jak już zaczniesz to fotografuj najlepiej jak potrafisz. Pamiętaj, że zawsze można jeszcze wszystko robić na znacznie wyższym poziomie – dlatego ucz się i szukaj inspiracji.

3. Bądź systematyczny
Brak systematyczności jest najczęstszą przyczyną fotograficznych porażek. Obserwując uczestników moich kursów fotografii, policzyłem, że znakomite wyniki osiągają, fotografując około 1,5 godziny – tygodniowo! Tak! Dobry lubiany projekt, któremu poświęcisz minimum 1,5 godziny tygodniowo da Ci po 10-12 tygodniach wspaniały wynik w postaci fantastycznych zdjęć.

4. Fotografuj blisko domu lub w domu
Mnóstwo osób myśli, że dobre zdjęcia powstają w egotycznych miejscach i podczas niebywałych podróży. Tak nie jest. Umiejętności oraz sprzęt trzeba poznawać stopniowo. Porównam to do rozchodzenia butów przed długą pieszą wyprawą. Nikt o zdrowych zmysłach nie nałoży nowych butów, aby w nich pokonać wielodniową wyprawę. Nierozchodzone buty często ranią stopy tak bardzo, że uniemożliwiają dalszy marsz. Podobnie jest z naszymi umiejętnościami oraz znajomością sprzętu. Jakże często słyszę na kursie: ojej dlaczego o tym nie wiedziałem na mojej poprzedniej wyprawie? Najlepiej jest uczyć się w domu lub jego pobliżu. Dobre zdjęcia są wszędzie! Trzeba chcieć je zauważyć i zrobić!

5. Poluj na światło
Przepiękna definicja słowa fotografia zwraca uwagę na to co jest w niej najbardziej ważne: czyli światło. Fotografia jest po prostu malowaniem światłem. Wiem, że na początku swej drogi wielu fotografów neguje znaczenie światła w fotografii. To zasadniczy błąd. Warto się zaprzyjaźnić ze światłe, poznać jego cechy i sekrety, które z pomogą nam w wykonaniu wspaniałych zdjęć.

Pozdrawiam

Marek Waśkiel

 

POLECAM:

Album Ach! Podlasie, Podlasie

 

To także może ci się spodobać