12 najwspanialszych miejsc w POLSCE na fotograficzny plener

W styczniowym numerze FotoGeA.com zamieściliśmy wybór 12 najwspanialszych miejsc na świecie na fotograficzny plener. Teraz czas na przegląd najciekawszych miejsc w Polsce. Współpracujący z FotoGeA.com fotografowie zaproponowali swoje ulubione miejsca w ten sposób powstało nasze zestawienie 12 Najwspanialszych Miejsc w POLSCE na Fotograficzny Plener .

Często zdarza się, że oglądając jakieś zdjęcie krajobrazowe, pełne kolorów i emocji – myślimy: „miał szczęście! Był w dobrym miejscu w odpowiednim czasie!”. Na ogół się mylimy! Dobre zdjęcie nie jest prawie nigdy efektem cudownych zbiegów okoliczności. Najczęściej są to zdjęcia wyczekane, przemyślane i „wychodzone”.

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Znalezienie się fotografa w określonym miejscu o odpowiednim czasie jest działaniem przemyślanym i zaplanowanym. Trzeba pomagać szczęściu. Bardzo często, aby uchwycić wymyślony obraz, fotograf tygodniami odwiedza upatrzone miejsca i czeka na odpowiedni moment. Koczuje w zimnym namiocie albo w niewygodnym samochodzie. Wędruje nocą przez mokre pola i łąki. Nie boi się położyć na śniegu i wejść do zimnego strumienia. Tej strony fotografii nie widać na uroczych ujęciach. Jednak każde z nich najczęściej ma swoją Wielką Historię.

Spacery po najbliższej okolicy uczą patrzenia i pobudzają wyobraźnię. Pomyśl o tym, jak wielu fotografów z całego świata chciałoby fotografować to, co Ty masz „pod ręką”! Po ich sesji zdziwiłbyś się zapewne, jak dobre powstałyby tu zdjęcia. Najczęściej nie doceniamy swojej okolicy, bo nie poświęcamy jej poznawaniu wystarczająco dużo czasu. Chcesz robić dobre zdjęcia krajobrazowe po prostu rusz się z domu!

Dokąd się wybrać na udany plener?

Tatrzanski Park Narodowy fot. Mikołaj Gospodarek/www.gospodarek.pl

Tatrzanski Park Narodowy fot. Mikołaj Gospodarek/www.gospodarek.pl

TATRY
Jak każdy park narodowy w Polsce nie jest łatwym tematem do fotografowania. Obostrzenia i zakazy są irytujące i jakże często bezsensowne. Jednak naturalne piękno tych gór od dawna pociąga pokolenia fotografów. Umiejętności fotograficzne trzeba połączyć z wiedzą na temat zachowania się w górach, bo Tatry chociaż piękne potrafią być także niezwykle groźne.

 

Mazury fot. Marek Waskiel

Mazury fot. Marek Waskiel

MAZURY

Lasy, jeziora, rzeki i zwierzęta zamieszkujące tę krainę są rewelacyjnymi fotograficznymi tematami. Poza letnim szczytem sezonu jest tu cicho i pusto. Jednak Wielkie Jeziora Mazurskie z żaglami na ich taflach są także warte fotograficznej sesji.

 

SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY fot. Marek WaśkielY

SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY fot. Marek Waśkiel

SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Niewielka kraina z mnóstwem pagórków, niewielkich jeziorek i biegnących pośród niej dróg oraz ścieżek. Jesienne mgły tworzą tu wspaniałe warunki do fotografowania.

ROZTOCZE WSCHODNIE fot. Marek Waśkiel

ROZTOCZE WSCHODNIE fot. Marek Waśkiel

ROZTOCZE WSCHODNIE
Okolice Horyńca Zdroju są przez wiele osób całkowicie nieznane. Walory pejzażu wzbogacane są tu jednak przez liczne zabytki przeszłości: drewniane cerkiewki, stare cmentarze ślady po dawnych wsiach i umocnieniach.

 

BESKID NISKI fot. Marek Waśkiel

BESKID NISKI fot. Marek Waśkiel

BESKID NISKI
Góry, w których najwspanialszym tematem fotograficznym są doliny. Oczywiście najpiękniej jest tu jesienią kiedy pośród złotych buków, klonów i lip można fotografować smukłe łemkowskie cerkwie lub cmentarze z I wojny światowej.

NADBUŻAŃSKIE PODLASIE fot. Marek Waśkiel

NADBUŻAŃSKIE PODLASIE fot. Marek Waśkiel

NADBUŻAŃSKIE PODLASIE
Bug na całej swej długości jest ciekawym tematem fotograficznym jednak najpiękniejszy jest odcinek pomiędzy Niemirowem a Drohiczynem. Bug płynie tu pośród wysokich brzegów w pobliżu, których znajdują się stare wsie i miasteczka i słynne miejsca kultu np. Grabarka.

BIESZCZADY fot. Marek Waskiel

BIESZCZADY fot. Marek Waskiel

BIESZCZADY
Przyciągają swoimi połoninami i mitem dzikich gór. Poza sezonem jest tu na ogół pusto. Jak to w górach pogoda jest bardzo zmienna jednak najlepszym czasem na wyprawę jest jesień, kiedy zbocza gór pokryte są czerwieniącymi bukowymi lasami.

WYSPA WOLIN fot. Mikołaj Gospodarek

WYSPA WOLIN fot. Mikołaj Gospodarek

WYSPA WOLIN
Urozmaicone wybrzeże od łagodnych plaż po wąskie klify oraz bardzo interesujące wnętrze wyspy są szansą na ciekawe zdjęcia krajobrazowe. Dla osób lubiących fotografować wydarzenia bez wątpienia atrakcją jest Festiwal Słowian i Wikingów.

JEZIORO WIGRY fot. Marek Waskiel

JEZIORO WIGRY fot. Marek Waskiel

JEZIORO WIGRY
Rozległe jezioro otoczone wspaniałymi lasami Puszczy Augustowskiej. Stoi nad nim klasztor Kamedułów. Wszystko układa się w niezwykle interesujące miejsce dla każdego fotografa krajobrazu. Miejsce warte odwiedzenia bez względu na porę roku.

 

Slowinski Park Narodowy fot. Mikołaj Gospodarek

Slowinski Park Narodowy fot. Mikołaj Gospodarek

SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY
Nadmorski pejzaż połączony z niezwykłymi strefami wędrujących wydm, przybrzeżnych jezior, borów i łąk. Bezsprzecznie największa ilość piachu w Polsce – zatem uwaga na obiektywy i korpusy aparatów, do których bardzo łatwo dociera.

POGÓRZE PRZEMYSKIE fot. Marek Waskiel

POGÓRZE PRZEMYSKIE fot. Marek Waskiel

POGÓRZE PRZEMYSKIE
Niewielkie góry i piękne dzikie doliny z kilkoma bardzo interesującymi drewnianymi cerkwiami. Kraina ciągle czekająca na swych odkrywców.

DOLINA BIEBRZY fot. Marek Waskiel

DOLINA BIEBRZY fot. Marek Waskiel

DOLINA BIEBRZY
W czasie wiosennych roztopów po brzegi wypełnia się wodą tworząc rozległe szerokie na kilka kilometrów rozlewisko. Latem to rozległa płaska dolina z bagniskami i starorzeczami. Biebrza jest wówczas niewielką rzeką. Dolina Biebrzy to raj dla fotografów lubiących fotografować ptaki.

 fot. Mikołaj Gospodarek/www.gospodarek.pl

fot. Marek Waśkiel /www.waskiel.pl

 

ZAPRENUMERUJ BEZPŁATNY E-MAGAZYN FOTOGEA.com

Zobacz także:
Lofoty – wygrywają wśród czytelników FotoGeA.com

https://www.fotogea.com/?p=3150

To także może ci się spodobać

 • Paweł
  3 lutego 2012 o 22:35

  Dla mnie (i jak czytam wyżej także dla innych) doskonałym miejscem na naprawdę udany plener są Tatry. Są to najpiękniejsze góry w Polsce. Oczywiście moja ocena jest subiektywna, ale nie ma takiej możliwości bycia w 100% obiektywnym. Dlaczego Tatry? To magiczne miejsce posiada w sobie duszę. W Tatrach czuć potęgę natury, czuć piękną ciszę. Takie otoczenie powoduje, że w duszy fotografującego pojawiają się piękne emocje i przeżycia. Fotografujący odczuwa ogromną przyjemność z przebywania w tak wspaniałym miejscu i (nawet mimowolnie) te jego wewnętrzne odczucia uwidaczniają się na zdjęciach wykonywanych w tym czasie. Tatry mają w sobie ogromny potencjał. Każdy dzień, każda godzina w Tatrach przynosi ze sobą zupełnie inne sytuacje, które tylko czekają na uwiecznienie. Nie prawdą jest, że zdjęcia Tatr są bardzo popularne. Oczywiście mówię tutaj o dobrych fotografiach a nie o milionach jednakowych, bezmyślnych zdjęć. Tatry wymagają przebywania z nimi. Gdy “nasiąknie” się tymi pięknymi górami wtedy uwiecznianie ich na fotografii jest jak malowanie ich na płótnie, jest jak odzwierciedlanie swoich osobistych uczuć. Trzeba przyznać, że fotografie od których “czuć” emocje fotografującego najbardziej przyciągają uwagę i są bardzo interesujące i piękne. Zatem uważam, że Tatry to doskonałe miejsce na udany (im dłuższy tym lepszy) wyjazd fotograficzny.

 • Ania
  4 lutego 2012 o 0:11

  Dlaczego Tatry? Bo jestem tatroholikiem;)

 • WOJTEK
  4 lutego 2012 o 7:01

  Nie będę oryginalny. Wiele krajobrazów w Polsce jest wartych zainteresowania i “zobaczenia” ale według mnie najwięcej do zaofiarowania mają TATRY, szeroko rozumiane. Krajobrazy, Ludzie, architektura, kultura, fauna, pory roku, zjawiska pogodowe – to wszystko jest ekscytujące. Szczególnie dla tych, którzy nie mieli możliwości bezpośredniego porównania z “fotograficzną” Ameryką. Szukanie swojego “światła” w Tatrach wymaga wysiłku ale trudy dojścia do swojego “zdjęcia” są wynagradzane emocjami pozafotograficznymi.
  Pozdrawiam Wojtek

 • Roman P
  4 lutego 2012 o 10:37

  Ogromna różnorodność form. Kolorystyka cudna. Jaskrawe, nasycone a za razem delikatne barwy uderzają w zmysł wzroku mocno. Tatry poruszają… nawet tych którzy są oporni na odkrywanie.

 • Paweł
  4 lutego 2012 o 10:41

  Hmmm, wymienione propozycje są ciekawe fotograficznie. Tatry są piękne, ale dla mnie o wiele ciekawsze i piękniejsze są moje rodzime okolice – Beskid Niski. Spokój, cisza, dzika przyroda, piękno gór i dolin w których czekają na turystę – odkrywcę opuszczone wiejskie zagrody – pozostałości łemkowskich wsi, niepowtarzalne w swym pięknie drewniane kościoły i cerkwie, cmentarze z I w.św. Może i Beskid Niski nie pociąga wysokością szczytów, ani rozległymi górskimi panoramami, za to posiada trudną do określenia magię, niepowtarzalność dzikich zakątków.

 • Darek
  4 lutego 2012 o 12:45

  Białowieża i okolice. Puszcza Białowieska to fantastyczne miejsce na tego typu plener. Ogromny koloryt, różnorodność roślin i drzew oraz urok starej puszczy z pewnością dostarczą ciekawych tematów wszystkim uczestnikom pleneru.

 • ebasz
  4 lutego 2012 o 13:14

  Bieszczady bo: powrót do natury i początków, rozbudzona tęsknota za dzikością, nieskończona wola podziwiania stworzenia, nieograniczona ilość planów, głębi, formatów, nie ma ani pory roku ani pory dnia czy pory nocy aby widziane obrazy nie miały swojego wyrazu wolności jak i pragnienia ich zgłębiania i ich chłonięcia całym swoim jestestwem. I są łagodne w swoim wyrazie, kojąc dusze spokojem, naturalnością i barwą. I też jest przebogaty świat: zwierząt, roślin, ludzi – a to już inna “bajka” z niekończących się opowieści 🙂

 • Marek K
  4 lutego 2012 o 13:40

  Dla kogoś, kto przez chwilę mógł “stracić” wszystkie te piękne widoki i krajobrazy, proponowane tematy pokazują jak piękna jest nasza Polska. Całego, hm….. może reszty życia nie starczy mi, aby wszystkie zatrzymać w kadrze i potem cieszyć się ich oglądaniem.
  Wybrałbym na plener jednak Bieszczady, w które wybierałem się przez 3 kolejne lata, ale zawsze zwyciężały Tatry. Widoki, które zobaczyłem zapierały dech w piersiach. Byłem pod koniec lata, więc zaczynał się festiwal kolorów. Doliny, połoniny, polanki i ścieżki ukazywały swe piękno i zaskakiwały odkrywanymi krajobrazami. Nietknięte nowoczesnością domy i zagrody przenosiły mnie o 50-100 lat wstecz. Ludzie, których na szlakach nie widać (nawet turystów)są tak życzliwi i spragnieni towarzystwa, że można rozmawiać i rozmawiać.
  Przyroda jakże inna i ciekawsza, niż widziana na co dzień, nie pozwala przejść obojętnie. Zwierzęta nie boją się ludzi i pięknie pozują do obiektywu. To jest cudowne i niebywałe jak piękne mamy zakątki w tej naszej Polsce !!! Życia człowiekowi nie starczy, aby wszystko zobaczyć. Zachęcam do odwiedzenia plenerów Bieszczad.

  Marek

 • Andrzej
  4 lutego 2012 o 22:28

  Może pomiędzy w/w plenery można wstawić JURĘ. Niewiele jest miejsc w Europie które mogą poszczycić się takim krajobrazem jaki jest u nas na wyciągnięcie ręki. Jest bardzo słabo rozpropagowany przez gospodarzy tych terenów. Tylko filmowcy bardzo często korzystają z plenerów tutaj istniejących.

 • Marcin
  5 lutego 2012 o 22:24

  Oczywiście Tatry, choć bliżej mam do Bieszczadów, ale na szczęście Tatry podbiły moje serce. Jest to mały skrawek ziemi, ale jednocześnie tak bardzo bogaty w przeróżne krajobrazy jak żaden inny. Absolutnie nie ma tam mowy o monotonii. Polecam!!!!

 • Grażyna
  6 lutego 2012 o 0:35

  Bieszczady. Uważam, że jest to miejsce na plener o każdej porze roku. Wiosną fotograficy utrwalą w kadrze budzącą się do życia przyrodę. Latem zapraszają malownicze meandry Sanu i Jezioro Solińskie, zwane “bieszczadzkim morzem”. Kuszą mnie swym pięknem połoniny i bukowe lasy w jesiennej szacie. A zimą, choć wszystko to przykryte białym puchem, nadal urzeka. Jest też coś dla fotografów architektury. To niezwykle fotogeniczne bieszczadzkie cerkwie, które można spotkać, wędrując Szlakiem Drewnianej Architektury. W Bieszczadach każdy “fociarz” znajdzie coś dla siebie.

 • Urszula
  6 lutego 2012 o 13:09

  NADBUŻAŃSKIE PODLASIE – ten krajobraz zachwyca mnie swą różnorodnością przyrodniczą. Byłam w tych okolicach przed laty i bardzo chętnie tam wróciłabym z aparatem. Bez względu na porę roku
  widoki gwarantują wybór znakomitych kadrów. Pozostałe propozycje też
  są bardzo ciekawe.

 • Janina
  8 lutego 2012 o 12:00

  BIESZCZADY- malownicze
  ROZTOCZE WSCHODNIE – nie nieodgadnione
  SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY – zimowy
  TATRY- piękne i drapieżne
  Jednak nie mogę inaczej zagłosować jak na NADBUŻAŃSKIE PODLASIE nie tylko ze względu na to, że DROHICZYN jest moim miastem rodzinnym, do którego przyjeżdżam zawsze z radością, żeby oderwać się od codziennej rutyny, zgiełku miasta i spędzić ten czas w ciszy i spokoju, ale za różnorodność okolicznych miejsc. Grabarka, miejsce kultu religijnego. Mielnik ze swoimi wzgórzami oraz falisto-pagórkowatymi równinami, stare opuszczone wsie ze śpiewem ptaków, dzikie pola, szumiące wierzby. Zabytki oraz piękno i malowniczość tutejszych krajobrazów, Bugu, dają możliwość wypoczynku jak również uwiecznienia tego wszystkiego w kadrze.

 • Ag
  9 lutego 2012 o 14:12

  DOLINA BIEBRZY- znalazłam tylko 2 czy 3 komentarze, gdzie podajecie właśnie Dolinę Biebrzy. A szkoda, bo ma swój urok o każdej porze roku. Zimą, gdy mamy taki mróz i słoneczko pięknie odbijają się jego promienie na taflach lodu, robi to niesamowity efekt.

 • Krystian
  28 października 2012 o 13:02

  Dla mnie każdy region jest uroczy,wszędzie można zrobić kapitalne zdjęcie.Ja lubię widoki z kajaka,choć najbardziej urzekły mnie Pieniny,Roztocze no i Podlasie i Suwalszczyzna.

 • Tomasz Worek
  25 marca 2014 o 8:42

  Cóż, takie rankingi rządzą się swoimi prawami i zwykle ciężko jest zamieścić rzeczywiście wszytkie “najlepsze” lokacje… jak dla mnie brakuje tutaj kilku miejsc na Śląsku, takich jak np.

  Karkonosze
  Kotlina Kłodzka, a szczególnie Góry Stołowe

  A Pieniny i Spisz to gdzie? 🙂

  Z drugiej strony, jakby ranking pasował wszystkim, to o czym byśmy tutaj dyskutowali?

1 2