Fotograf w podróży

12 najwspanialszych miejsc na Świecie na fotograficzny plener

W 12 numerze FotoGeA zaproponowaliśmy 12 miejsc na świecie, które naszym zdaniem są warte fotograficznej wyprawy. Wyselekcjonowaliśmy te, które nieomal w 100% gwarantują udane zdjęcia. Może wybierzesz jedno z nich na swój plener?

Dobre zdjęcia można zrobić wszędzie. Stara to i banalna prawda. Jest jednak jakaś siła, która pcha fotografujących podróżników w różne części Ziemi i zmuszając nie raz do dużego wysiłku powoduje, że powstają wspaniałe, poruszające kadry. Wbrew pozorom większość dobrych fotografii nie jest dziełem przypadku. Porzekadło, że dobre zdjęcie jest rezultatem bycia we właściwym miejscu o właściwym czasie, jest o tyle prawdziwe, że znalezienie się w określonym miejscu o odpowiednim czasie jest działaniem przemyślanym i zaplanowanym. Trzeba pomagać szczęściu. Bardzo często, aby uchwycić konkretny obraz, fotograf tygodniami odwiedza upatrzone miejsca i czeka na odpowiednią porę dnia. Poza tym należy patrzeć, obserwować i przyglądać się wszystkiemu, co nas otacza. Jeżeli zauważyliśmy ciekawy motyw, to należy zastanowić, co szczególnego nas w owym obrazie poruszyło. W czasie fotografowania najczęściej tylko jakiś drobny fragment w widzianym przez nas obrazie jest istotny, to on nas pobudza i intryguje. Przygotowaliśmy wybór 12 miejsc na świecie, które naszym zdaniem warte są wyprawy i co ważne są na tyle fotogeniczne, że nieomal gwarantują udany plener. Warto także pamiętać, że fotograf bez wyobraźni robiący „knoty” w swojej okolicy – nawet po wyjeździe w egzotyczne miejsca będzie produkował takie same „knoty”. I na koniec – dlaczego nie ma tu miejsc z Polski? O 12 najwspanialszych miejscach w Polsce napiszemy w styczniowym numerze FotoGeA.com!

Wadi Rum

Wadi Rum fot. Marek Waśkiel

Wadi Rum / Jordania
Jedna z najbardziej fotogenicznych pustyń na świecie. Pełna zmieniających się w trakcie dnia kolorów oraz skał o fantastycznych kształtach. Warto połączyć wyprawę na tę pustynię z fotografowaniem zabytków niezbyt odległej Petry.

 

Kapadocja fot. Grażyna Czuduk

Kapadocja fot. Grażyna Czuduk

Kapadocja / Turcja
Bardzo piękne i łatwo dostępne miejsce dla osób pragnących zajmować się fotografowaniem urzekających krajobrazów oraz mieszkających tam ludzi. Dobre światło przez większość roku ułatwia zadanie. Nie zapomnij o możliwości lotu balonem nad tą krainą.

 

Arches Park Narodowy fot. Marek Waśkiel

Arches Park Narodowy fot. Marek Waśkiel

Arches Park , Narodowy / USA
Rozległa kraina z mnóstwem form skalnych: filary ostańców, okna w piaskowcowych skałach oraz rozliczne łuki. Idealne miejsce na osób lubiących fotografować krajobrazy.

 

Peru fot. Grażyna Czudu

Peru fot. Grażyna Czudu

Peru
Daleko ale uniwersalnie. Tu nie sposób się nudzić ale i można ponieść porażkę nie potrafiąc koncentrować się na zasadniczych tematach. Ulica, ludzie, życie wsi zabytki… wydarzenia religijne tematów cale mnóstwo – do wyboru i koloru.

 

Birma fot. Włodek Serwiński

Birma fot. Włodek Serwiński

Birma
Jeżeli naszą pasją są portrety, to nie ma lepszego miejsca. Rzadko ktoś protestuje przeciwko zrobieniu sobie zdjęcia, a poproszony, z radością pozuje. Są w Birmie miejsca popularne wśród fotografujących zwłaszcza o wschodzie czy zachodzie słońca. Wówczas jest tam tłoczno.

 

Bukowina fot. Marek Waśkiel

Bukowina fot. Marek Waśkiel

Bukowina / Rumunia
Kolorowe monastery Bukowiny są wspaniałe – chociaż z reguły nie wolno fotografować w ich wnętrzach. Do tego dodajmy górskie krajobrazy i przyjaznych ludzi. Warto się pozbyć stereotypów jakimi w naszej świadomości obciążona jest Rumunia i wybrać się tam bo kraj jest bardzo ciekawy.

 

Namibia, fot. Piotr Witkowski

Namibia, fot. Piotr Witkowski

Namibia
Tematów do fotografowania wielka mnogość. Ludy Afryki, zwierzęta, naturalna przyroda i unikalne krajobrazy. Jednak warto ograniczyć zasięg terytorialny i tematyczny eskapady. Przy afrykańskich odległościach i nazbyt napiętym programie można pozostać z niewielką ilością dobrych zdjęć.

 

Wyspa Pag. fot. marek Waśkiel

Wyspa Pag. fot. Marek Waśkiel

Wyspa Pag – Chorwacja
Chorwacja kojarzy się nam przede wszystkim z urlopowym wypoczynkiem. Lato jest tam piękne ale łączy się ze wszelkimi trudnościami związanym z sezonem: wyższe ceny, dużo ludzi itp. Wyspa Pag nie jest jeszcze celem wielu turystów dlatego po letnim sezonie to idealne miejsce dla fotografów nadmorskich krajobrazów.

 

Czarnogóra, fot. Marek Waśkiel

Czarnogóra, fot. Marek Waśkiel

Czarnogóra
Bałkany są rewelacyjnym miejscem dla podróżujących fotografów. Czarnogóra jest bardzo urozmaicona pod względem krajobrazów, zabytków kultury i co ważne jest bardzo mała. Jej dobre sfotografowane nie wymaga bardzo długiej wyprawy. Nie zapomnij o raftingu na rzece Tara.

 

Ukraina fot. Marek Waśkiel

Ukraina fot. Marek Waśkiel

Ukraina
Nie doceniany kierunek dla fotografów -leżący na wyciągnięcie reki.
A tymczasem pasma górskie Karpat, Krym, Wołyń, Lwów, duże rzeki… miejsc do zobaczenia bardzo wiele a wspaniałych tematów fotograficznych jeszcze więcej. Nie poddając się stereotypom warto wyruszyć na wieś i w zakamarki górskich dolin. Udane zdjęcia murowane!

 

Lofoty fot. Marek Waśkiel

Lofoty fot. Marek Waśkiel

Lofoty / Norwegia
Lofoty to Norwegia w pigułce. Zwarta kraina o różnorodnych krajobrazach. Chcesz zasmakować Skandynawii – tam skieruj swoje pierwsze kroki.

 

Nowa Zelandia, fot. Marcin Dobas

Nowa Zelandia, fot. Marcin Dobas

Nowa Zelandia
Marzenie większości fotografów i cel ich licznych wypraw. Nawet trudno w kilku słowach sprecyzować dla kogo jest to kierunek – bo każda osoba fotografująca znajdzie tam dla siebie cos interesującego. Bez wątpienia najlepiej będą się tam czuli fotografowie krajobrazu

Aby otrzymać mailem link, z którego można bezpłatnie pobrać swój egzemplarz miesięcznika FotoGea.com wystarczy odwiedzić stronę: https://www.fotogea.com/?page_id=692
i wypełnić zamieszczony tam króciutki formularz (podając jedynie swój mail i imię).

To także może ci się spodobać

 • Radek
  22 stycznia 2012 o 16:57

  Piękne miejsca do zrobienia fotek. Szczególnie:
  Kapadocja / Turcja
  Wyspa Pag – Chorwacja
  Arches Park , Narodowy / USA

 • Robert
  27 stycznia 2012 o 23:39

  Bardzo mnie ucieszyła obecność w tym zestawieniu moich ulubionych i często odwiedzanych miejsc: Ukrainy i Rumunii. Chorwacja i Czarnogóra jest dopiero w planach. Warto wspomnieć o pozostałych bałkańskich krajach, choćby Bułgarii i Macedonii. Cały ten obszar można podsumować sloganem: tak blisko, tak egzotycznie. 🙂 Pozdrawiam

 • witograf
  1 sierpnia 2012 o 22:30

  Nie warto uczyć się wielu języków, jesli w żadnym z nich nie ma się nic do powiedzenia; tak i w języku foto, bardzo przecież uniwersalnym. To gdzie jestesmy – to jedno, co co chcemy przekazać obrazem foto – to dwa i trzy i tu jak bardzo zmienimy rzeczywistosć wedle naszej wizji i jaki kształt i klimat ostateczny temu swiadomie nadamy to jest wg mnie własnie foto-grafika z akcentem na ten drugi człon. Co do wyboru “areny” do zdjęć to popieram tu Pana Roberta. gravito

 • witograf
  5 sierpnia 2012 o 0:35

  Panu Radkowi powiedziałbym tak: owszem można i trzeba penetrować i próbować oddać w fotkach czarowną atmosferę tych miejsc; trudniej być tam , gdzie wielu przed nami – a zaistnieć: nowym, oryginalnym spojrzeniem umieć zaciekawić naszą ciekawoscią i zadziwieniem. (Zaglądnijcie na “moją” Jurę; prowincjonale.cba.pl>grafika;fora>galerie)Pozdrawiam gravito

 • witograf
  18 sierpnia 2012 o 22:44

  Tak między nami -fotografami różnej maści, klasy itp.:a/ co to jest dobre zdięcie? Ponadczasowe, wyjątkowe, robi wrażenie na tych co tam byli, i tych , których tam nie było; ma styl (fotografującego), ale w ogóle go ma!; ciekawe, celnie uchwycony temat, intrygujące, ale nade wszystko coś istotnego mówiące i oczywiście nie musi mieć tych wszystkich cech, ale też nie może ich wcale nie mieć. Inaczej to takie nic. ……Druga sprawa : d o b r y n a u c z y c i e l – to prawdziwy skarb, ileż łatwiej zrozumieć świat wokół nas gdy mamy to szczęście spotkać “t a k i e g o ” na swej drodze edukacyjnej, także w nauce fotografii. I chociaż nauki nigdy dość, to jednak ci z ambicjami i , daj Boże, talentem – dale powinni iść o własnych siłach, własną drogą i w przypływie weny być twórczymi, czego sobie i Wam, którzy to przeczytacie , życzę. gravito

 • Robert Smyka
  23 lipca 2013 o 22:31

  Ze znanych mi obszarów zdecydowanie Bałkany. Całe. Choć bliżej znam tylko Rumunię, Bułgarię i Macedonię. Właściwie to można całe fotograficzne życie poświęcić temu terenowi i…nigdy się nie nudzić. Góry, klasztory, zagubione wioski, miasteczka jak z bajki, folklor, plaże, pasterze, rzeki…Kto jeszcze nie zasmakował niech to uczyni zanim wszędzie będą tylko Macdonaldy… Pozdrawiam